6 Юли, 2026

Калин Стоянов: България не е приемала допълнителни условия, свързани с бежанците

Калин Стоянов: България не е приемала допълнителни условия, свързани с бежанците
Калин Стоянов

"България няма да приеме лица, за които не е отговорна"

Приемането на България в Шенген по въздух и вода е изключителна крачка напред за цялостна интеграция в ЕС, успех за българската държава и българското правителство.

Това заяви в интервю за БНР министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.

Нямаме реална дата за сухопътните граници, но имаме ангажимента на Австрия, Румъния, ЕК и държавите, които ни подкрепят, разговорите да продължат, посочи той.

През 2023 г. МВР свърши своята положителна работа по отношение на нелегалната миграция, изтъкна Стоянов.

Той определи ситуацията на българо-турската граница през последните 4-5 месеца като изключително спокойна.

Относно връщането на мигранти у нас по европейските регламенти министърът на вътрешните работи заяви, че България не приема допълнителни условия, свързани с бежанци от Сирия и Афганистан.

Ангажиментът на страната ни се отнася до задължения по Дъблинския регламент – отговорности на държавата по първо влизане в ЕС, уточни Калин Стоянов.

"България няма и не може да приеме лица, за които не е отговорна. Няма абсолютно никакво място за притеснение. Всичко е в рамките на обичайния прием за последните няколко години." - увери той.

Борбата с пътния травматизъм е приоритет на правителството, декларира министърът на вътрешните работи. По думите му, изпращаме 2023 г. със значително по-малък брой загинали на пътя.

За 6 месеца са отнети 180 автомобила и иззети около 1500. Мярката работи и изигра превантивна роля, подчерта Калин Стоянов.

"Оценката на всички министри ще бъде дадена от премиера и вицепремиера. Готов съм да довърша това, което съм започнал." - обясни Стоянов във връзка с  предстоящата ротация и състава на бъдещия кабинет. /БГНЕС

Сподели:
Екатерина Михайлова: Десислава Атанасова да подаде оставка, ако се окажат верни твърденията на Демерджиев

Екатерина Михайлова: Десислава Атанасова да подаде оставка, ако се окажат верни твърденията на Демерджиев

 „Конституцията специално за конституционните съдии посочва, че за съдии се избират хора с професионални и нравствени качества“, заяви тя

 Демерджиев: Десислава Атанасова забрави да поясни, че е ползвала и дипломатическия си, и личния си паспорт

Демерджиев: Десислава Атанасова забрави да поясни, че е ползвала и дипломатическия си, и личния си паспорт

„Адвокатът на Пеевски – Хамид Хамид, силно се интересува от това кои са служителите, които работят по информацията за полетите. Това ме навява на мисълта, че се прави опит да се оказва натиск върху тези служители“, заяви той.

Божидар Божанов: ГЕРБ нямат друга цел освен да пазят последователно статуквото

Божидар Божанов: ГЕРБ нямат друга цел освен да пазят последователно статуквото

Ако иска да не работи за “Прогресивна България”, ГЕРБ трябва да поеме ясна политическа отговорност за провала на възможността, която получиха в рамките на нашата формула за Кабинета Денков

Коментари (0)