7 Юли, 2026

Калоян Ромеоубиеца освобождава Варна

Калоян Ромеоубиеца освобождава Варна

Преди 819 години на 24 март цар Калоян освобождава Варна от византийците и я присъединява отново към българските земи

През далечната 1201 г. най-малкият от братята Асеневци започва военни действия срещу Византия, нахлувайки първо в Тракия. Бързо е превзета силната тракийска крепост Констанция (Симеоновград). След това Калоян насочва армията си към Варна, последното владение на Византия северно от Стара планина. Тя е защитавана от голям гарнизон западни наемници. Българските войски обсаждат града и на третия ден (24 март 1201 г.), след щурм овладяват крепостните стени и нахлуват в него, предвождани лично от Калоян. Защитниците и управителите на Варна са вързани и хвърлени в рова на крепостните стени, като са засипани с пръст от българите. Византийците са погребани живи, а след тази битка Калоян си спечелва прозвището Ромеоубиец. 

След падането на Варна Византия е принудена да поиска преговори за мир, а той е подписан през 1202 година. По силата на този договор на Калоян е признато правото да владее земите северно от Стара планина.
Сподели:
Бурмов става първият премиер на България: Дипломация между турското влияние и руската зависимост

Бурмов става първият премиер на България: Дипломация между турското влияние и руската зависимост

Кабинетът, укрепил основите в устройството на страната, в много отношения се опитва да се освободи от шапката на руското влияние. Управлението е съставено от Батенберг под зоркото око но Русия, а решенията по вътрешнополитическата ситуация са съобразени с вижданията на цар Александър ІІ

Съединените щати честват 250 години държавност

Съединените щати честват 250 години държавност

На 4 юли 1776 г. Континенталният конгрес приема Декларацията за независимостта на САЩ

Умира Георги Димитров, но истината за неговата роля все още разделя България

Умира Георги Димитров, но истината за неговата роля все още разделя България

77 години след смъртта на Вожда, както още са го наричали, българските историци отказват да направят обективен прочит на живота и делото на Георги Димитров, а Кремъл отказва да разсекрети документи около смъртта му

Коментари (0)