Кандидат за канцлер на Германия се закани да спре "Северен поток-2", ако Русия злоупотребява с него
Германия може да спре да подава руски газ през газопровода "Северен поток 2", ако Москва не спазва условията по споразумението или го използва за оказване на натиск над Украйна. Това заяви кандидатът на Християндемократическия съюз (ХДС) за канцлер на Германия Армин Лашет, цитиран от Ройтерс.
Газопроводът е източник на напрежение с американското правителство, което твърди, че съоръжението предоставя твърде голямо влияние на руския президент Владимир Путин, като увеличава енергийната зависимост на Европа от Русия. "Газпром" и западните му партньори са завършили на 95 процента проекта за пренос на природен газ през Балтийско море. Тръбата заобикаля Украйна и по този начин лишава Киев от значителни транзитни такси.
Лашет, който е фаворит да наследи Ангела Меркел, когато тя напусне канцлерския пост след изборите през септември, заяви в телевизионен дебат за външната политика, че газопроводът трябва да бъде завършен. Но ако Русия не спазва правилата или използва газопровода срещу Украйна, "винаги можем да спрем проекта, макар и газопроводът да е завършен", добави той.
Сходна позиция зае финансовият министър Олаф Шолц, кандидат за канцлер от Германската социалдемократическа партия (ГСДП). Но Аналена Бербок, кандидатката на партия "Съюз 90/Зелени", която е на второ място в социологическите проучвания и може да измести ГСДП като коалиционен партньор на консерваторите, отново изтъкна, че е против газопровода.
"Представете си зима в Европа", каза тя. "Не можем да кажем, че вече нямаме газ. Г-н Путин иска да дестабилизира не само Украйна, но и нас като европейци", добави Бербок.
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.