Това е една огромна спекулация, че Патриотичния фронт (ПФ)искал да ореже правата на българите в чужбина. Целта на ПФ е да ограничим възможността на Турция да се меси във вътрешните ни работи. Не са нарушени правата на българите в чужбина, дори ние имаме по-малко права от тях. Тази категорична позиция изрази лидерът на ВМРО и зам.-председател на ПФ
Аз не споря за броя на секциите, но не приемам философията – не искам да чакам 11 часа и да плащам, за да гласувам, но не ме интересува какво се случва в Турция. А проблемът е, че в РТурция там бяха отворени 139 секции и идват от там такъв брой гласове, които променят политиката на България, ако влезе още един политически субект. Трябва да имаме някакво достойнство и да се направи така, че да защитим националната сигурност на страната. Как да спрем възможността на Турция да се бърка във вътрешните работи на България – това е големият проблем. Защото ние имаме информация, че една турска банка се кани да вложи 6 млн. евро в интерес на една политическа партия за развитие на бизнес у нас, посочи патриотът.
Той обясни, че утре предстоят разговори с премиера, когато отново ще поставят въпроса дали ще бъде защитена националната сигурност. Ако това бъде ниглежирано от кабинета и текстовете за изборите в чужбина паднат, тогава каква работа имаме в управлението, попита риторично Каракачанов.
Според Димитър Димитров, българин учил във Великобритания, който от 6 месеца живее и работи в България, промените в Изборния кодекс нарушават конституционните права на сънародниците ни зад граница, което е недопустимо за една страна, членка на ЕС.
Не може правата на българите в чужбина да се маскират зад проблема за националната сигурност, да бъдат заложник на тези тяснополитически интереси - да се ограничат правата на българите в Турция да гласуват, коментира Димитров.
Той смята, че е неадекватно да бъдат разделяни българите на такива, които гласуват у нас, и в чужбина. И подчерта, че за нашите сънародници зад граница е изключително трудно да осъществяват своите законни конституционни права, заради това, че губят страшно много време и пари, за да го правят. Докато у нас се плаща на избирателите, за да гласуват, което според него няма резон.
Димитров е категоричен, че работа на институциите е да реши проблемите с Турция, ако те съществуват, без да се нарушават законните граждански права на българите в чужбина.
Каракачанов отхвърли тези обвинения на Димитров и му препоръча да отиде и да види как се правят изборите в нашата южна съседка. Ние имаме ясен ангажимент към избирателите и отговорности. За ПФ гласуваха 10 % от избиратели, като повече от гласовете са дошли от чужбина. Но това, което се прави в Турция е, че се говори във всяка секция само на турски, хората се водят под строй, а изборите се правят от турската държава, а не от ЦИК.