5 Декември, 2025

Каталонците гласуват на референдум за независимост от Испания

Каталонците гласуват на референдум за независимост от Испания

Мадрид и Барселона са на нож заради решението, което ще се вземе днес за нова държава

В Каталoния за днес е насрочен референдум за независимост от Испания, обявен от властите в Мадрид за незаконен, предадоха световните агенции. "Искате ли Каталoния да стане независима държава с републиканска форма на управление?", гласи въпросът на допитването.
Референдумът потопи Испания в една от най-сериозните конституционни кризи от десетилетия, отбелязват агенциите. 
Напрежението между Мадрид и Барселона се засили, откакто на 6-и септември каталонският парламент одобри закон за допитването. Два дни по-късно той бе отменен от Конституционния съд на Испания и това даде правно основание за действия на полицията и правителството в Мадрид, чиято цел е да предотврати гласуването. Кабинетът на премиера Мариано Рахой заяви, че референдумът няма да се състои, но каталонските лидери увериха, че плебисцит ще има. 

Полицията конфискува милиони бюлетини и изборни книжа. Не бяха публикувани избирателни списъци, полицията получи нареждане да затвори помещенията, където каталонците казват, че ще има избирателни секции. Противниците на отделянето на автономната област от Испания се очаква да бойкотират вота. Според каталунските власти право на глас имат над 5,3 млн. каталунци, които ще могат да гласуват в 2315 секции от 9 ч. до 20 ч. (от 10 ч. до 21 ч. българско време. Снощи испанското министерство на вътрешните работи обаче обяви, че повечето от тези участъци са били затворени от правоохранителните органи. 

Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.