26 Ноември, 2024

Каталунците гласуват днес - независимост или икономически облаги

Каталунците гласуват днес - независимост или икономически облаги

Каталуня, област със собствен език и култура, формира 25% от испанската икономика и в неделя жителите ѝ избират кои 135 политици ще влязат в състава на местния парламент за следващите 4 години, пише Дневник. В опит да превърнат този вот в трамплин към отделянето от Испания националистическите партии се обединиха в обща платформа Junts Pel Si (Обединени за "да"), а програмата им е изцяло базирана върху обявяването на независимост.

Последните проучвания показват, че въпреки съюзяването, сепаратистите ще съберат под 50% от гласовете. Данните на националната статистическа служба на Испания сочат, че националистическите движения, включително "Обединени за "да" и радикалните левичари ор CUP (Кандидатура за народно единство), общо получават около 44% и 68-69 места в парламента, даващи им минимално предимство.

Като повечето каталунци и Хавиер Еспуня е развълнуван от възможността областта да се отцепи от Испания, разказва "Ройтерс". Той обаче не се тревожи от това какви последствия може да има подобен ход за неговия бизнес. Причината? Обявяването на независимост едва ли ще стане скоро.

През последните 40 години Еспуня е успял да превърне малкото си предприятие за колбаси в североизточната автономна испанска област в международен бизнес с износ за дестинации като Аржентина и Япония. "Насочил съм вниманието си към това да правя хубава шунка, а не върху политиката", весело обяснява 61-годишният мъж, чийто семеен бизнес е базиран в Олот – един от бастионите на идеята за независимост.

Дори и сепаратистите да спечелят, ще им бъдат нужди седмици, за да приведат в действие плана си. А той се състои от 4 стъпки:

- тържествена декларация в местния парламент, която да оповести старта на кампанията за отделяне;

- насърчаване на обществени дебати за необходимостта от референдум, с който да се приеме нова каталунска конституция;

- създаване на правителство на националното единство, което да изгради структурите в новата държава – като хазна, централна банка и армия.

- сраят на този процес, който по план ще продължи 18 месеца, трябва да бъде ознаменуван с тържествено обявяване на независимост.

На фона на тези грандиозни планове анкета на местния вестник "Ла Вангуардия" показва, че едва 20% от каталунските избиратели вярват, че кампанията ще доведе до отцепване. В същото време 63% казват, че биха гласували на референдум за конституция, даваща повече правомощия на региона.

В друго проучване каталунците поставят постигането на независимост едва на четвърто място в скалата с най-наболелите проблеми.То се нарежда след безработицата, разочарованието от политиците и тревогите за икономиката на страната.

Важен избор днес за каталунците - независимост или икономически облаги

Хавиер Еспуня опакова испански хамон в семейното предприятие. 61-ггодишният мъж не смята, че воттъ в неделя ще се отрази негативно на бизнеса му.

Reuters

Провеждането на референдум за нова конституция на Каталуня може да бъде атакувано в съда, тъй като противоречи на основния закон на Испания. Правителството в Мадрид вече внесе спешна реформа, която да позволи на Конституционния съд на страната да спре всяко едностранно решение на властите в Барселона.

По-рано този месец съдът блокира закон, който щеше да проправи път към създаването на каталунска хазна.

Привидното разделение сред каталунците по повод независимостта показва, че въпреки публичните изявления на политиците, хората смятат, че сепаратисткото движение вече се е поуспокоило и сега си поставя много по-прагматичната цел да извоюва отстъпки от централното правителство.

Лидерът на каталунския парламент заяви тази седмица, че за управляващите в Барселона стои единствено въпросът за отцепването. Дясноцентристкото правителство на премиера Мариано Рахой в Мадрид категорично изключва такъв сценарий и вече блокира няколко опита за провеждане на референдум за независимост.

Но след общите парламентарни избори в края на декември може да станем свидетели на разговори за по-облекчен данъчен режим за Каталуня. Със сигурност ще се преговаря и за по-голямо участие на Мадрид в инфраструктурните проекти в областта и за конституционни гаранции за каталунския език и култура.

Важен избор днес за каталунците - независимост или икономически облаги

Националистите от платформата "Обединени за "да", начело с каталунския президент Артур Мас (вляво), символично си стискат ръцете пред избиратели.

В зависимост от това кой ще управлява Испания след изборите през декември, може да се говори дори за промяна в конституцията, която ще признае съществуването на каталунска нация в рамките на испанската държава.

"Хората казват, че искат да видят промени, но в същото време нито искат независимост, нито пък смятат, че тя е възможна", обяснява Жозеп Борел бивш президент на Европейския парламент. "Те просто искат да имат повече козове в преговорите с Мадрид".

В центъра на дебатите са икономическите последствия от евентуално отделяне на Каталуня.

Сепаратистите казват, че богатата автономна област, която разчита основно на туризма и на мрежа от проспериращи предприятия в сферата на иновациите, ще се превърне в най-проспериращата държава в Южна Европа, ако обяви независимост. Според тях постъпленията от данъци, част от които в момента отиват за по-бедни испански региони, ще се увеличат с 12 милиарда евро. Това ще позволи на местното правителство да предостави по-добри социални грижи за населението.

Според Мадрид отделянето на Каталуня ще означава изключване от еврозоната и от международни търговски споразумения, изтичане на капитали и икономическа рецесия.

Външният министър на Испания Хосе Мануел Гарсия Маргайо коментира, че обявяването на независимост ще доведе до съкращаване на 700 000 работни места и увеличаване на безработицата до 37 %.

Важен избор днес за каталунците - независимост или икономически облаги

Жозеп Боу, собственик на 13 пекарни в Каталуня, инспектира един от обектите си. Бизнесменът ще се радва на финансови облекчения за областта, но е против отделянето й от Испания.

Постигането на данъчни облекчения и стимули за инфраструктурата обаче категорично ще се отразят благоприятно на местната икономика. По-голямата независимост от Мадрид също ще проправи път към помирение. До голямо степен това зависи от желанието на сепаратистите да преговарят. Но от най-голямо значение са изборите през декември, които ще определят състава на новото испанско правителство.

Според проучванията за съставяне на кабинет ще са нужни поне две, а може би и три партии. Подобна нестабилна коалиция трудно ще постигне консенсус за преговорите с Каталуня.

Някои от местните предприемачи открито изразяват своята позиция. Жозеп Боу, горд каталунец, научил испански едва на 4 години, притежава 13 пекарни в областта. Той ще е доволен, ако местните политици договорят по-добри финансови условия, но е против отцепване. Според него икономиката на Каталуня няма да спечели при обявяване на независимост. Също така той смята, че широко отразяваното в медиите разделение между испанци и каталунци е доста преувеличено.

Тази негова позиция обаче не се приема добре от приятелите и клиентите му.

"Някои клиенти вече не си купуват моя хляб. Наричат ме лош каталунец и предател. Да имаш различно мнение винаги е рисковано".

Хавиер Еспуня също казва, че не се тревожи от разделението в обществото. Що се отнася до неговите продукти, в чужбина те са възприемани като испански, а не каталунски и той няма нищо против това.

"Продавам колбасите си в цяла Испания. В чужбина те са приемани като типични испански продукти".

Сподели: