26 Декември, 2025

Катрин Колона ще ръководи проверката на Агенцията за палестинците за сътрудничество с "Хамас"

Катрин Колона ще ръководи проверката на Агенцията за палестинците за сътрудничество с "Хамас"

Катрин Колона

По данни на Израел, до 10% от персонала ѝ е на странта на "Хамас"

Бившият външен министър на Франция - Катрин Колона ще ръководи проверката на агенцията на ООН за палестинските бежанци (UNRWA) за участие в нападението на "Хамас" срещу Израел.

Твърди се, че разследването е разпоредено през миналия месец от Филип Лазарини, ръководител на UNRWA, преди публикуването на израелските разкрития за сътрудничество на служители на агенцията с терористичната групировка и последвалото масово оттегляне на дарители начело със САЩ и Обединеното кралство, съобщи „Гардиън“.

В резултат на това UNRWA е изправена пред голям недостиг на средства на фона хуманитарната криза в Газа. На 5 февруари Испания заяви, че ще предостави допълнителна помощ в размер на 3,5 млн.

Колона, бивш посланик на Франция в Обединеното кралство и изключително опитен дипломат, ще бъде подпомогната в разследването си от три скандинавски тинк-танка за развитие: института "Раул Валенберг" в Швеция, института "Хр Михелсенс" в Норвегия и Датския институт за правата на човека.

През миналата седмица израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че агенцията на ООН е била "напълно инфилтрирана" от "Хамас", който управлява Газа от 2007 г. насам.

По данни на Израел, до 10% от персонала са привърженици на "Хамас". Израелската страна поиска организацията да бъде разпусната.

Лазарини ще посети през тази седмица три държави от Персийския залив, за да събере подкрепа, след като донорите спряха финансирането, и предупреди, че ако финансирането не бъде възобновено, агенцията може да бъде принудена да прекрати дейността си до края на февруари.

UNRWA уволни 12-те служители, посочени от Израел като замесени в нападението от 7 октомври.

Съобщава се, че вътрешната проверка на ООН по конкретните обвинения на Израел се извършва паралелно от службата на ООН за вътрешен надзор. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят