27 Ноември, 2024

КЕВР оправдава поскъпването на водата с "незаобиколими фактори"

КЕВР оправдава поскъпването на водата с "незаобиколими фактори"

"Незаобиколими фактори", като инфлацията, инвестициите на ВиК дружествата и повишаването на заплатите на техните служители - това са причините, които председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов изтъкна днес пред депутатите за ръста в цената на водата от 1 януари 2024 г. Той беше повикан в парламента по инициатива на ПП-ДБ, за да даде обяснение за ценовия скок.

В бизнес плановете на дружествата се залага постепенно нарастване на средствата за инвестиции, както и ежегодно увеличаване на заплатите с 15%, което става по силата на подписано споразумение между регионалното министерство, "Български ВиК холдинг" и синдикалните организации в сектора. Иванов уточни, че в повечето ВиК фирми над 50% от разходите са за заплати. Той напомни и за отражението, което дава инфлацията - 11.9% от май 2022 г., когато дружествата приемат бизнес плановете си, до май 2023 г. и още 11% до края на същата година. Крайният резултат, обобщи Иванов, е  поскъпване с 15% средно за страната. 

В защита на КЕВР той изтъкна, че регулаторът е направил оценка на дружествата в края на 5-годишния регулаторен период през 2021 г. дали са изпълнили своите инвестиционни намерения. Тези инвестиции се финансират чрез цената на водата, която се плаща от потребителите. Така комисията е открила, че 22 дружества не са направили планираните инвестиции и това е било отразено в цената на водата чрез намаляването й през отминалата година за тези конкретни дружества. Иванов обвини операторите за "пропуски и неизпълнение на плановете". Но се оплака, че за ВиК дружествата няма лицензионен режим, за какъвто КЕВР е настоявала, и затова регулаторът няма достатъчно сила да ги санкционира, когато е необходимо.

На депутатските критики, че цените растат, а качеството на услугите не се подобрява, шефът на КЕВР отвърна, че направените инвестиции в сектора са 267 милиона лева от 2017 г. до 2022 г., а необходимите са 11 милиарда. "Не може с тези средства да се осъществи тази революционна промяна в качеството на ВиК услогите, за която се настоява публично", каза той.
Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни