23 Ноември, 2024

КЕВР утвърди цената на газа за септември

Китай няма капацитета да предприеме пълномащабно нахлуване в Тайван, тъй като няма необходимото оборудване, но въвежда в експлоатация нови съвременни оръжия и има други варианти да застраши Тайван, като например да проверява чуждестранни товарни кораби, каза Министерството на отбраната на острова, цитирано от Ройтерс, предаде БТА.

Китай смята демократично управляван Тайван за своя територия и през последните пет години засили военния и политическия натиск при предявяване на претенциите си, които островът категорично отхвърля.

Пекин никога не е изключвал възможността да използва сила, за да установи контрол върху Тайван. Правителството на победената Република Китай бяга в Тайван през 1949 г., след като губи гражданската война срещу комунистите на Мао Цзедун. Мирен договор или примирие така и не е подписан.

В годишен доклад за оценка на заплахата от Китай, изпратен днес до депутатите, тайванското Министерство на отбраната каза, че Пекин продължава да работи по военния си капацитет, като извършва съвместни командни операции. "Въпреки това употребата на тактики и стратегии срещу Тайван все още е ограничена от естествената географска среда на Тайванския проток и недостатъчните сухопътно оборудване и логистични способности", заяви министерството.

Китай "все още няма бойните способности за цялостна инвазия в Тайван", добавя докладът. Китай обаче ускорява разработването на редица нови оръжия, като например стратегическият бомбардировач Н-20 и хиперзвукови ракети, както и увеличава броя на ядрените бойни глави, докато разглежда нови стратегии, отбелязва министерството.

В документа пише, че през май, когато Китай извърши военни маневри около Тайван малко след идването на власт на новия тайвански президент Уилям Лай, кораби на китайската брегова охрана са били изпратени за първи път на учения в източното крайбрежие за прехващане и инспекция.

Целта на китайските учения бе да се упражнява прекъсването на комуникацията с външния свят и блокадата на Тайван, a решението за чуждестранните товарни кораби е вариант, от който Китай би могъл да се възползва, ако не се стигне до открит конфликт, заяви министерството. Водите около Тайван, включително и Тайванският проток, са натоварени международни маршрути за доставки.

За момента китайското Министерство на отбраната не е отговорило на молбата за коментар на Ройтерс. По време на брифинг в Пекин днес министерството заяви, че докато управляващата Демократична прогресивна партия на острова "е ангажирана с усилия за независимостта на Тайван, няма да се постигне мир". "Колкото повече провокират, толкова по-бързо ще загинат", каза пред репортери говорителят Ву Цян.

Предложеният размер средства за отбрана на Тайван ще се увеличи по-бързо от очаквания икономически растеж през следващата година, тъй като Тайпе произвежда повече ракети, подводници и други оръжия, с които да възпира Китай.

Президентът Лай, който според Китай е "сепаратист", многократно предложи да се водят преговори с Пекин, но предложенията му бяха отказани. По думите му само хората в Тайван може да решават какво ще бъде бъдещето им. "Мирът, постигнат чрез сила, е истински мир", каза Лай днес пред военни от министерството на отбраната. "Ще продължим да подобряваме капацитета си за самоотбрана и да показваме на света, че сме обединена нация и сме решени да защитаваме страната ни", заяви той.
Сподели: