18 Март, 2026

Киев алармира: Опасна провокация - Русия повреди резервоара за гориво в Запорожката АЕЦ

Киев алармира: Опасна провокация - Русия повреди резервоара за гориво в Запорожката АЕЦ

снимка: архив

Разлятото гориво би било достатъчно за захранване на аварийните генератори на станцията за 25 дни, отбеляза говорителят на министерството

Руснаци повредиха резервоар за дизелово гориво във временно окупираната Запорожка атомна електроцентрала (ЗАЕЦ). Това съобщи говорителят на Министерството на външните работи на Украйна Георгий Тихий в социалната мрежа „Х“. 

"Получихме съобщения за повреда на резервоар за дизелово гориво в окупираната от Русия Запорожка атомна електроцентрала. Разлятото гориво би било достатъчно за захранване на аварийните генератори на централата за 25 дни", отбелязва Тихий.

Според него този инцидент е пряк резултат от това, че Русия е заменила лицензирани украински експерти с неквалифициран временен руски персонал.

„Руснаците не само незаконно присвоиха станцията, но и не са в състояние да осигурят елементарната й сигурност“, добавя говорителят на външното министерство.

Тихий отбелязва, че Запорожката АЕЦ трябва да бъде върната под контрола на Украйна, тъй като това е единственият начин да се предотвратят нови инциденти, които в някакъв момент може да се имат необратими последици.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Ядрени опасения за „най-лошият сценарий“ в Близкия изток преследват служители на СЗО

Ядрени опасения за „най-лошият сценарий“ в Близкия изток преследват служители на СЗО

Служителите са подготвени за ядрен инцидент в „по-широк смисъл“, включително атака срещу ядрено съоръжение или използване на оръжие, заяви регионалният директор на СЗО за Източното Средиземноморие Ханан Балхи пред Политико

След срива в производството на нефт, Ирак възобнови износа на петрол

След срива в производството на нефт, Ирак възобнови износа на петрол

Министърът на петрола на Ирак Хаян Абдел Гани заяви, че страната му е в контакт с Иран, за да се опита да уреди преминаването на част от иракските петролни танкери

Румъния изпрати изтребители след руска атака с дронове край румънската граница

Румъния изпрати изтребители след руска атака с дронове край румънската граница

Части от летателните апарати са паднали на румънска територия, в района на Плауру, съобщи Министерството на националната отбрана