5 Декември, 2025

Киев: Фицо представлява заплаха за цяла Европа

Киев: Фицо представлява заплаха за цяла Европа

Снимка: БГНЕС

Изявлението на Министерството на външните работи на Украйна

Слабостта, зависимостта и недалновидността на енергийната политика на Министър-председателя на Словакия Роберт Фицо представлява заплаха за цяла Европа.

Русия използва енергията като оръжие от много години. За Москва това е политически лост, инструмент за унижение и заплаха за суверенните държави, източник на корупция, зависимост и изнудване при взаимодействие с чужди политици.

На този фон общата европейска тенденция е  

отказ от руските енергийни източници, 

за да се увеличи енергийната независимост, да се диверсифицират източниците на доставки и като резултат да се повиши енергийната сигурност за всяко европейско семейство и домакинство.

Пример за това е  отказ от руски газ от страна на  Австрия, която дълги години нямаше алтернативи на доставките на енергийни ресурси от руската федерация, но в крайна сметка намери възможност да се откаже от тях благодарение на мъдра и далновидна правителствена политика.

На този фон са изненадващи упоритите опити на ръководителя на словашкото правителство да запази енергийната зависимост от Москва, противно на политиката на ЕС  и съвместната работа на европейските страни за диверсификация на енергийните доставки.

През годината действията му всъщност бяха насочени към това да помогне на Русия да продължи да изтласква американски и друг газ от европейския пазар, поддържайки зависимост на Европа и отслабвайки нашия континент.

Това време можеше да бъде използвано за решаване на всички съществуващи проблеми и намиране на взаимно приемливи решения в координация с европейските партньори и по-специално със съседите. Украйна многократно е подчертавала готовността си да разгледа съответните искания от Европейската комисия, но министър-председателят на Словакия 

избра друга посока

Украйна плаща най-високата цена - цената на човешки животи за възпирането на руската агресия и защитата на европейските домове, включително словашките, от руските убийци. Няма да приемем срамната политика на умиротворяване, която през миналия век  се доказа като погрешна  Словашката страна трябва да помни това по-добре от другите.

Призоваваме всички европейски партньори да работят заедно за намаляване на зависимостта от руските енергоносители и укрепване на енергийната сигурност на Европа.

Сподели:

Коментари (0)

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия