24 Ноември, 2024

Киев обмисля пет нови промени в правилата за мобилизация

Киев обмисля пет нови промени в правилата за мобилизация

Украйна обмисля промени в правилата за мобилизация в армията, съобщава "Ройтерс".

Украинската парламентарна комисия се събра днес, за да преразгледа предложените изменения, които биха позволили на Киев да призове повече хора и да засили санкциите срещу укриването от военна служба на фона на продължаващата война с Русия.

Предложенията бяха критикувани от обществеността и някои политици. Комисарят по правата на човека в парламента твърди, че някои от предложенията са противоконституционни.

След като парламентарната комисия одобри вариант на закона, той ще бъде обсъден и може да бъде променен на две или три четения в парламента, чието одобрение е необходимо. След това се изисква подписът на президента Володимир Зеленски.

Законодателите и високопоставен президентски служител посочват, че първоначалният законопроект, който беше публикуван в интернет през декември, ще бъде променен, след което ще бъде обсъден от парламента на първо четене, може би още следващата седмица.

Промените, изложени в проектозакона, бяха внесени от правителството в парламента в края на декември след обсъждане с армията.

Украйна започна да мобилизира цивилни в армията, след като обяви военно положение през февруари 2022 г., когато Русия започна своята пълномащабна инвазия. Напливът от бойци доброволци помогна в началото, но впоследствие броят им намаля. По думи на вътрешния министър са образувани 9 000 наказателни дела за укриване от военна служба.

Миналия месец Зеленски заяви, че армията е предложила мобилизиране на още 450 000-500 000 души. Началникът на армията Валерий Залужний посочи, че в тази цифра са включени военните планове и прогнозите за възможни загуби. Военни анализатори отбелязват, че цифрата от половин милион души ще е за цялата година.

Законопроектът предвижда поредица от санкции за нарушаващите закона за мобилизацията, който урежда начина, по който цивилните се набират в армията по време на военно положение.

Хората, които не спазват закона за мобилизацията, ще бъдат вписвани в регистър и ще бъдат изправени пред ограничения за извършване на операции с имущество, ще им бъде забранено да пътуват в чужбина и ще им бъдат отказвани заеми. Те също така могат да бъдат временно лишени от държавни помощи и услуги и да им бъде забранено да използват автомобил, както и да получат шофьорска книжка.

Друг проектозакон, внесен едновременно, предлага значително увеличаване на глобите за нерегистриране в наборните служби, нарушаване на правилата за мобилизация и законодателството относно военната служба. Предлага се и въвеждане на присъди от три до пет години затвор за онези, които откажат военномедицински преглед.

Проектозаконът предлага понижаване на възрастта, на която хората могат да бъдат мобилизирани за бойно дежурство до 25 от настоящите 27 години. Подобен ход би позволил на Украйна да призове повече хора за попълване на резервите си. Цифрите не са оповестени публично от съображения за сигурност.

Парламентът одобри тази промяна миналата пролет, но тя не влезе в сила, тъй като Зеленски не я подписа. Той заяви, че ще подкрепи такава промяна, ако бъдат представени аргументи в нейна полза.

Наборните служби ще могат да издават онлайн призовки на хора по имейл или чрез друга електронна платформа. Подобна стъпка вероятно ще направи по-трудно избягването на наборните служители, които в момента издават призовки на цивилни на улицата или ги изпращат на домашния им адрес.

Демобилизация

Законопроектът предлага да бъдат уволнени войници, които са служили непрекъснато 36 месеца по време на военно положение. Това е изключително чувствителен въпрос за семействата на войници, които се бият с Русия почти две години и вече са изтощени. В момента няма ограничение във времето за военна служба по време на война.

Залужний заяви, че подобна стъпка ще бъде възможна само ако няма ескалация на бойното поле и Украйна разполага с достатъчно резерви, готови до 2025 г., които да заменят военнослужещите на фронта.

Военното положение забранява на мъжете в наборна възраст да напускат страната, а тези, които вече са в чужбина, в момента не могат да бъдат призовани за военна служба.

Законопроектът предлага проследяване на лица, които са в чужбина, и изискване те да имат актуална военна регистрация - нещо, което в момента се получава в наборните служби.

В законопроекта се посочва, че консулските услуги, като издаването на паспорти, ще изискват от гражданите да представят документите си за военна регистрация.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства