24 Ноември, 2024

Киев ще продължи да се противопоставя на „Северен поток 2“ след публикация в Politico

Киев ще продължи да се противопоставя на „Северен поток 2“ след публикация в Politico

 Украйна ще продължи да работи за противодействие на изпълнението на проекта за газопровода „Северен поток 2“. Това увери съветникът на ръководителя на кабинета на президента на Украйна Михаил Подоляк пред Радио „Свобода“, когато беше помолен да коментират публикацията във вестник Politico, че САЩ призовават Киев да спре да критикува тръбопровода, предава TACC, цитирана от "Фокус"

„Украйна получава различни сигнали на различни нива и продължава работата на различни нива, за да предотврати реализацията на „Северен поток 2“, във формата, която се очаква от руското ръководство“, каза той.

Според него „тази история касае не само за Украйна, но и Полша, Литва, Словакия и Европа като цяло. И не само политиката и дипломацията, но и юриспруденцията“, добави Подоляк. В същото време той смята, че ситуацията около проекта може да бъде изяснена само по време на посещението на президента на Украйна във Вашингтон, което се очаква през август.

По-рано Politico, позовавайки се на източници, съобщи, че американските власти са призовали украинските си колеги да се въздържат от критики на „Северен поток 2“ във връзка със споразумението, постигнато от Вашингтон и Берлин по него. Според изданието американски служители предупреждават, че публичното изразяване на несъгласие може да навреди на отношенията между САЩ и Украйна. В същото време вестникът отбеляза, че високопоставен представител на американската администрация не е потвърдил тази информация.

Преговори между Вашингтон и Берлин

„Северен поток 2“ е една от спорните теми в отношенията между Вашингтон и Берлин. Германските власти считат проекта за икономически и многократно са говорили за необходимостта от завършване на строителството на газопровода, но настояват Украйна да запази ролята си на транзитна държава. Вашингтон се противопостави на строителството и се опита да блокира проекта. Берлин и Вашингтон водят закрити преговори по тази тема, миналата седмица това беше обсъдено във Вашингтон от президента Джо Байдън и германския канцлер Ангела Меркел.

Във вторник медиите съобщиха, че САЩ и Германия са постигнали споразумение и могат да обявят сделката още в сряда, 21 юли. Според The Wall Street Journal администрацията на САЩ ще се оттегли от позицията си да се противопоставя на проекта за газопровода, докато Германия ще се ангажира да помага на Украйна по енергийни проекти и дипломация.

На свой ред агенция Bloomberg съобщи, че САЩ и Германия са близо до споразумения, които биха предполагали възможността за налагане на санкции срещу Москва от Берлин, ако властите на ФРГ преценят, че Руската федерация използва енергийни ресурси, за да окаже натиск върху Украйна.

Руската страна многократно подчертава, че „Северен поток 2“ е търговски проект и се изпълнява съвместно с европейски партньори. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков изрази недоумение от опитите на редица държави да определят съдбата на газопровода с политически мотивирани обстоятелства.
Сподели:

Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация

Турският посланик в Украйна: Затварянето на проливите не позволи на Русия да превземе Одеса и Миколаив

Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база

"Хизбула" атакува военноморска база близо до Тел Авив

Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия

Френският министър на външните работи заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било акт на самозащита