Връзките между двете страни се засилиха след руското нашествие в Украйна през 2022 г., като Пхенян изпрати сухопътни войски и оръжейни системи в подкрепа на руските военни действия
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун изпрати благодарствено писмо, адресирано лично до руския му колега Владимир Путин. В него той заявява, че страната му винаги ще подкрепя Русия, съобщиха държавните медии, цитирани от Йонхап и Франс прес.
"Изразявам искрената си благодарност за топлите и искрени поздравления, които ми изпратихте по повод поемането на тежките отговорности на председател на държавните дела", се казва в писмото на Ким Чен-ун. В неделя севернокорейският парламент преизбра Ким на най-високата длъжност в държавата.
"Днес КНДР (Корейската народно-демократична република) и Русия си сътрудничат тясно за защита на суверенитета на двете страни", подчертава Ким. "Пхенян винаги ще бъде на страната на Москва. Това е нашият избор и нашата непоклатима воля", добави той.
Връзките между двете страни се засилиха особено много след руското нашествие в Украйна през 2022 година. В знак на съпричастност Пхенян изпрати сухопътни войски и оръжейни системи в подкрепа на руските военни действия.
Южнокорейските и западните разузнавателни служби смятат, че Северна Корея е изпратила хиляди войници в Русия, главно в Курска област, както и артилерийски снаряди, ракети и ракетни системи с голям обсег.
Според Сеул поне 2000 севернокорейски войници са били убити, а хиляди други - ранени по време на този конфликт. Москва и Пхенян са обвързани с договор за взаимна отбрана, подписан през 2024 г.
В замяна на безрезервната подкрепа на Ким Чен -ун изолираната, обедняла и силно уязвима към природни бедствия страна получава сериозни финансови инжекции, хранителни продукти и енергия, както и военни технологии, коментират анализатори.
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.