"Хотелът, в който бях настанен, беше взривен, докато си лежах в леглото. Стаята се пропука пред очите ми. Никой от журналистите, които бяхме вътре, не пострада, но ударната вълна разруши околните къщи, в които живееха семействата на хотелските служители. Шейсет души загинаха. Много наши познати бяха убити." Това разказа пред "Панорама" на БНТ Ким Сенгупта, военен кореспондент на в. "Индипендънт".
Случилото се е в Ирак по време на войната през 2003 година. В търсене на обективността е преминавал много фронтови линии. Репортажите му са запечатали повечето военни конфликти от последните години. Виждал е войната в най-зловещата ѝ форма. Ким Сенгупта - един от най-известните военни кореспонденти в света. Заради работата си преди две години британският журналист получи Азиатската награда за медии.
"Всяка война има своите неизменни характеристики, но като журналист мога да кажа, че съществуват две особености. За първи път журналистите станаха мишени. Чували сме за поне трима отвлечени и убити от Ислямска държава в Сирия. Двама от тях познавам много добре. С Джим Фоли бяхме приятели от 15 години. Другата особеност е, че съвременните войни са от партизански тип, с неясна фронтова линия. Днес се вдигат бунтове на много места в Сирия, Ирак или Либия и не се знае кой кой е, образуват се групировки, които изглеждат еднакво, използват еднакви оръжия. В някакъв момент става трудно да различиш дали са от Ал Кайда, от Ислямска държава или от друга групировка. Това е другият голям проблем - никога не можеш да си сигурен на чия фронтова линия си, защото тя непрекъснато се мести", разкри Сенгупта.
Житейското убеждение на Ким Сенгупта е, че войни винаги е имало и едва ли в бъдеще ще спрат да избухват. Но той вярва в силата на думите и дипломацията. "При цивилизовани обстоятелства, хората трябва да намерят решение с думи, а не с война. Дипломацията помага и в случаите, когато две страни са водили безрезултатна война. Но това е решение за разумни хора. Мисля, че споразумение с Ислямска държава е трудно, но не и непостижимо. Какво могат да получат и какво искат те? В Сирия и Ирак Ислямска държава може да бъде смазана, но нейните идеи и мотиви ще възкръснат под друго име.
На въпрос защо войната в Сирия не свършва Ким Сенгупта отговори: "Причината, както в много подобни случаи, не е в самата Сирия. Тя просто се превърна в бойно поле на един международен конфликт. Тук са замесени и руснаците, и иранското движение „Хизбула“, и групировки, спонсорирани от Саудитска Арабия и страните от Персийския залив, и американците, и кюрдите. Всички тези групи са събрани на една малка по територия и бедна на петрол държава. За зла участ на сирийския народ, тя се превърна в стратегическа точка за среща на световните сили.
Военният кореспондент коментира и въздушните удари срещу Сирия. "Начинът, по който бяха извършени въздушните удари, ми се струва доста странен. Знаете, че Тръмп написа в туитър „Ракетите идват.“ И това се случи, преди да е разговарял със своите съветници по националната сигурност, преди да го е обсъдил дори с Джон Болтън - „ястребът“ на Тръмп. Но, както знаем, това е президент, който произвежда индустриални количества изказвания в туитър. Видяхме какво написа, видяхме и мигновените реакции. Всеки обикновен човек може да каже „Това е отвратително, противно и не бива да се случва.“ Но тук става дума за най-влиятелния човек в света и когато той напише „Ракетите идват“, е невъзможно да не се нанесе удар."
Според Ким Сенгупта, единствената промяна би била Асад да се замисли следващия път, ако реши да използва химически оръжия. Досега срещу него са нанесени два удара - един миналата година и този наскоро. И двата са следствие на предполагаемо използване на химическо оръжие. Разбира се, позицията на Сирия е, че няма такова нещо. Но в позицията на Асад няма съществена промяна. Американският президент го нарича „животното Асад“, но не насочва ударите си срещу Дамаск, двореца или правителствени сгради. "В крайна сметка, както виждаме, позицията на Асад се стабилизира с всяка изминала година."
Късметлии сме, живеем в интересни времена,продължи разказа си британският журналист. Световната сцена е наситена със сценарии, с играчи, които искат да влязат във внушителни роли - като Ким Чен Ун, който се опитва да заеме своето място в света на лидерите, като изстрелва балистични ракети. Но и санкциите, и дипломацията свършиха работа. Ким Чен Ун постигна сериозна победа, тъй като за първи път американски президент е готов да преговаря със севернокорейски лидер като с равен. Всички предишни американски президенти са отказвали да го направят, защото не са искали да дадат привилегирован статут на Северна Корея, според журналиста.
Ким Сенгупта сподели още, че най-тежко му било по време на войната в Ирак, когато хотелът бил взривен. "Ставахме свидетели на убийства, бомбардировките не спираха и накрая свикнахме да живеем, заобиколени от смъртта. Днес колегите ми и аз се страхуваме повече от отвличане, отколкото от стрелби и бомбардировки - с тях сме свикнали."
Свят
Журналист от "Индипендънт": Взривиха хотела, докато си лежах в леглото, стаята се пропука пред очите ми
Ким Сенгупта
Разказ на военния кореспондент Ким Сенгупта, получил Азиатската награда за медии
Фактор Фактор
Още от Свят
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници