Журито на тазгодишния Берлински кинофестивал, чиято конкурсна програма ще протече изцяло онлайн, ще бъде съставено от шестима предишни лауреати на приза "Златна мечка", съобщиха организаторите, цитирани от международните агенции, съобщава БТА.
По изключение тази година журито няма да има председател. Неговите членове ще бъдат поканени в Берлин, за да проследят филмите, попаднали в селекцията на главната конкурсна програма. Списъкът на подбраните киноленти ще бъде оповестен официално на 11 февруари.
Сред шестте членове на журито на "Берлинале 2021" личат имената на иранеца Мохамад Расулоф ("Зло не съществува"), на израелеца Надав Лапид ( "Синоними"), на румънката Адина Пинтилие ( "Не ме докосвай"), на италианеца Джанфранко Рози ( "Огън в морето"), на унгарката Илдико Енеди ( "За тялото и душата") и на босненката Ясмила Жбанич ("Гърбавица").
"Тези шестима режисьори показват не само различни начини на правене на безкомпромисни филми, като следват дръзки фабули, но те са част и от историята на Берлинале", заяви художественият директор на феста Карло Шатриан.
Не е сигурно дали режисьорът Мохамад Расулоф ще пристигне в Берлин, тъй като миналата година той не можа да получи наградата си на Берлиналето. Кинодеецът беше осъден на една година затвор от иранските власти.
Седемдесет и първото издание на Берлинския кинофестивал ще премине в два етапа. От 1 до 5 март ще се състои онлайн конкурсната програма и присъждането на наградите, сред които и "Златната мечка". Ще последват прожекции за публиката в кинозалите от в перио от да 9 до 20 юни.
Това са Мохамад Расулоф, Надав Лапид, Адина Пинтилие, Джанфранко Рози, Илдико Енеди и Ясмила Жбанич
Фактор Фактор
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.