29 Юни, 2026

Кипър е скептичен за воденето на преговори между ЕС и Путин

Константинос Комбос, снимка: EPA/BGNES

„В момента се водят преговори, които се ръководят от Съединените щати. Съществува ясна методология на тези преговори. Украинската страна участва в тях.“

Кипър изрази скептицизъм по отношение на идеята за назначаване на специален европейски пратеник, който да възобнови диалога с руския президент Владимир Путин с цел прекратяване на войната в Украйна – предложение, което набира подкрепа на фона на мирните преговори, водени от САЩ.

След като на 1 януари островната страна пое ротационното 6-месечно председателство на Съвета на ЕС, тя ще играе по-значима роля в процеса на вземане на решения в рамките на общността, отбелязва „Евронюз“.

„В момента се водят преговори, които се ръководят от Съединените щати. Съществува ясна методология на тези преговори. Украинската страна участва в тях.“ - заяви кипърският външен министър Константинос Комбос пред журналисти, по време на брифинг в Никозия на 14 януари.

„Не смятам, че сега е подходящият момент да се търсят нови начини за промяна на цялата структура и методология. Поне според информацията, с която разполагаме, (преговорите) се развиват в посока, която според Украйна създава сериозна надежда.“ - добави той.

Френският президент Еманюел Макрон и италианският премиер Джорджа Мелони неотдавна отправиха ясен призив Европа да възобнови преките канали за комуникация с Кремъл, които бяха прекъснати през февруари 2022 г. Макрон и Мелони аргументираха позицията си с необходимостта Европа да изгради собствен канал за диалог с Путин, за да не разчита прекомерно на Вашингтон, който в момента е единственият посредник между Москва и Киев.

„Смятам, че е дошло времето Европа също да разговаря с Русия“, заяви Мелони през миналата седмица. „Ако Европа реши да участва в този етап от преговорите, като говори само с едната от двете страни, се опасявам, че в крайна сметка положителният ѝ принос ще бъде ограничен“, добави тя. /БГНЕС

Сподели:
Си посрещна Лукашенко в Пекин: Китай затяга оста с най-близкия съюзник на Путин

Си посрещна Лукашенко в Пекин: Китай затяга оста с най-близкия съюзник на Путин

Срещата идва в момент, когато Пекин задълбочава стратегическите си връзки с Минск, а войната в Украйна продължава да пренарежда глобалните съюзи

Путин за пореден път заяви "негласно", че не иска мир

Путин за пореден път заяви "негласно", че не иска мир

Русия ще продължи да следва целта си - да превземе изцяло четири украински области, изтъкна руският диктатор в интервю за държавната телевизия на Русия

Путин нахъсва руснаците: Западът жертва Украйна в брутална война срещу Русия

Путин нахъсва руснаците: Западът жертва Украйна в брутална война срещу Русия

Пред конгреса на „Единна Русия“ руският президент обяви, че Киев бяга по цялата линия на фронта и затова прибягва до саботажи, докато Москва има ресурси да устои на всеки натиск

Коментари (0)