24 Ноември, 2024

Кипър предложи на Турция споделяне на икономическите зони край бреговете си

Кипър предложи на Турция споделяне на икономическите зони край бреговете си

За да може Анкара законно да участва в разработването на енергийни ресурси

Президентът на Република Кипър Никос Анастасиадис призова турските власти да споделят изключителни икономически зони (ИИЗ) с неговата страна, за да може Анкара законно да участва в разработването на енергийни ресурси в Източното Средиземноморие. Това той каза в петък след приключването на церемонията по пускането на строителството на ново пристанище, включително яхтено в кипърския град Ларнака, съобщи Кипърската информационна агенция,

Отговаряйки на въпрос на журналисти дали формирането на енергиен съюз между гръцката и турската част на Кипър е обсъждано в предложенията, които му бяха донесени от Анкара от зам-държавния секретар на САЩ Виктория Нуланд, която бе на посещение на острова в сряда и четвъртък Анастасиадис отговори отрицателно. „Това, което тя предаде, не беше повишаване на статута на окупираните територии (на Кипър), а необходимостта Турция да се включи в развитието на енергийните ресурси на Средиземно море. И, разбира се, това беше последвано от ясен отговор, че никой не пречи на Турция да има глас и да играе своя роля, ако и когато постигне споразумения с Република Кипър относно разделителните линии на изключителната ИИЗ на всяка от двете страни“, изтъкна президентът на островната държава.

Турция не признава Република Кипър от 1963 г., оспорва границите на своята ИИЗ и казва, че няма да позволи проучвателни сондажи край бреговете на острова без съгласието на общността на кипърските турци. Според Анкара турските сондажни плавателни съдове, ескортирани от военни кораби, се намират в зоната на газовото находище въз основа на лицензи, издадени от Севернокипърската турска република (ТРСК), самопровъзгласила се държава, официално призната само от Анкара. Тези действия на турската страна доведоха не само до протести на властите на Република Кипър, но и станаха причина за санкциите, наложени срещу Турция от ЕС.

Запитан за реакцията му на изявлението на Нуланд, която нарече проекта за Източносредиземноморския газопровод (EastMed) много скъп, икономически неизгоден и отнемащ много време, президентът на Кипър отговори, че Никозия чака резултатите от окончателната оценка на финансирания от ЕС проект, като добави, че изготвянето на оценката ще отнеме време. „Не е е работа на американските власти да решават съдбата на европейския проект“, подчерта той.

Според Анастасиадис от самото начало европейската позиция е била, че проектът EastMed ще бъде реализиран, в зависимост от неговата рентабилност, наличието на инвеститори и доказаното богатство на офшорните недра. „Всички виждат – и това е много важно – необходимостта ЕС да стане независим от определени пазари и да има алтернативни маршрути за доставки на газ за Европа, а най-близкият от тях е басейнът на Източното Средиземноморие“, подчерта президентът на Кипър.

Както първоначално беше планирано, EastMed трябваше да започне да доставя енергия от израелското находище Левиатан и кипърското находище Афродита през островите Кипър и Крит до континенталната част на Гърция и с вероятно продължаване на газовите доставки в бъдеще за Италия. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства