"Най-малко лични лекари има в регионите на Разград и Кърджали". Данните бяха представени от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос, свързан с приходите на личните лекари. "Най-голям е броят на общопрактикуващите лекари в Плевен, Добрич и Видин". Осигуреността с общопрактикуващи лекари към 31-ви декември 2018 г. средно за страната е 1 лекар на 1 409 здравноосигурени лица с непрекъснати здравноосигурителни права", обяви министърът.
Той посочи, че според годишните отчети за касовото изпълнение на Закона за бюджета на НЗОК ежегодно се отчита нарастване на здравноосигурителни плащания за първичната извънболнична медицинска помощ /ПИМП/. Заплатените средства през 2017 г. за здравноосигурителни плащания за ПИМП са били 198 902.6 хил. лв., а през 2018 г. - 206 844 хил. лв., с което се отчита нарастване със 7 941 хил. лв., допълни той.
"Нарастване се отчита и при средствата, заплащани на лекарите в ПИМП, работещи при неблагоприятни условия. За 2019 г. в Закона за бюджета на НЗОК са заложени с 8.6 на сто повече средства за плащания в ПИМП. С промени в Наредбата за придобиване на специалност в системата на здравеопазването държавата ще определи брой специализанти и ще финансира стипендии за специализация на лекари по специалност "Обща медицина", посочи още министър Ананиев.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов