23 Ноември, 2024

Кирил Петков: Резултатът от изборите не може да разцепи коалицията

Кирил Петков: Резултатът от изборите не може да разцепи коалицията

Кирил Петков, снимка: БГНЕС

Ние предлагаме модел, при който може да има управление, без да си имаме доверие

"Изборният резултат не може да разцепи коалицията." Това заяви пред БНТ съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков. Изказването му идва на фона на участие в коалицията на "Да, България", която постави условие - да си върнат поне 100 хил. от загубените на предишните избори над 300 хил. гласа.
Петков не се съгласи с твърденията, че в сравнение с предходните избори "Продължаваме промяната" има повече водачи на листи. 

"Решетката е без промяна. Броят на водачите е същият, просто знаковите лица предпочетоха да са в София. Вкарахме нова посока в част от листите - граждански активисти, представители на етнически групи", отбеляза Петков и уточни, че водачите на листи са избрани чрез вътрешно гласуване във всяка от партиите.

Петков посочи един от основните плюсове на предлагания от коалицията модел, при който премиерът е надпартиен и си избира кабинета, а партиите го подкрепят.

"Ако кажем, че можем да си имаме доверие със същите хора, с които днес ще стоим в парламента, ако си имахме доверие с тях, ние нямаше да ходим на следващи избори. За какво са ни следващи избори, ако си имахме доверие? Това, което слагаме в момента пред българските граждани, като модел, е модел, в който може да има управление без партиите да си имат доверие. Това е моделът, който го виждаме в Италия, Франция, на равно отдалечен премиер с обществено доверие, иконимст или юрист, който да припознае основните политики в програмите ни и тука е важно да се каже, че част от политиките са за бъдещето, за младите, за доходите, но част от тях са антикорупционните. Но този модел разрешава без да си имаме взаимно доверие между партиите все пак да не се отива на осми избори. Доверието много трудно се изгражда и много лесно се руши", каза Петков. 

Той уточни, че в такъв кабинет формацията не настоява дори да има министри, но настоява в управленската програма да залегнат политиките на "Продължаваме промяната - Демократична България" по темите антикорупция и повишаване на доходите.

Петков подчерта, че мнозинството от политиците не искат да видят съдебната реформа завършена, независимо че от нея зависи получаването на 5 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост. Попитан какво е отношението му към изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, отбеляза, че не е видял нищо, което да показва, че целта му е да се върне чувство за справедливост в хората.

Според него позитивната новина от свършеното до тук е, че главният прокурор вече може да бъде разследван. 

"Рискът се качи за тях да правят незаконни действия", обобщи Петков, визирайки зависимите магистрати.

Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ смята, че шансовете на коалицията за добри изборни резултати са високи.

"Защото в тази кампания се връщаме към основата, за която влязохме в политиката. От една страна борбата с корупцията продължава, тя се оказа много дълга и не може да е основният фокус - сега се връщаме към инвестиция към хората, към младите, към бъдещето на България. Тази политика се случваше последните 3 години непрекъснато - направихме безплатните детски градини, имаше различни специални данъчни облекчения за младите семейства, но това някак винаги оставаше на заден план, в сравнение с калните битки, кризите. Искаме да кажем на хората - няма бъдеще на България без да се инвестира в младите хора, в човешкия капитал, в здравеопазването и това ще бъде акцент в нашата кампания."

Сподели:

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас

ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС

"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"