Да, смяната в ръководството на ББР е факт. Освободени са двамата члена на Надзорния съвет. Това ми разрешава законът – да оставя ББР без надзор за два месеца. Това заяви в студиото на Би Ти Ви служебният финансов министър Кирил Петков.
Нещата, които ме притесниха, не са само тези 8 компании, получили огромни кредити. Някои са притеснителни не само с размера на кредита, а и с тяхната история. Но още повече ме притесни фактът, че 90% от парите – 1.7 млрд. лева, които трябва да отиват при малки и средни предприятия, са отишли при 20 клиенти. Нещо повече – управителите и Надзорът на ББР не са си говорили, но не са си говорели Надзорът на банката и принципалът, който е финансовото министерство, поясни още той.
Аз не искам просто да сменя тези хора, а да им дам възможност те да обяснят своята позиция. Но тъй като получих от тях отказ, реших, че всеки ден е потенциален риск за публичните средства. Още повече, че въведох Устав, който предвижда таван на кредитите от ББР, аргументира позицията си Петков.
Много се надявам с един нов Надзор, да вкараме една нова стратегия за ББР, която е необходима на малките и средни фирми. Не трябва да се финансират големи и мощни фирми, за мен това е неприемливо. ББР е добре управлявана. Но да вкарваме нашите средства там, а да не даваме кредити на малки и средни предприятия е нелогично, според Петков.
Той посочи, че вече е поканил на разговор шефовете на тези 8 фирми, които са получили огромни кредити от ББР, за да се запознаем как са оползотворени тези пари. Но досега има само два положителни отговора.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг