Президентът Румен Радев предизвика нова институционална буря, след като предложението му за национален референдум относно приемането на еврото през 2026 г. беше отхвърлено от председателя на Народното събрание Наталия Киселова като противоконституционно. Въпреки това, Радев обяви намерението си да сезира Конституционния съд, настоявайки, че българските граждани трябва да имат възможност да изразят мнението си по този ключов въпрос.
Председателят на парламента Наталия Киселова аргументира отказа си.
Недопустимо е искането на Румен Радев за провеждането на референдум за влизане в еврозоната от 2026 г. Държавният глава има намерение да сезира Конституционния съд. След като бъде отправено искане към КС, тогава може да се коментира, заяви Киселова пред журналисти.
По думите й дори и президентът да реши да сезира КС, това няма да се отрази на очакваните конвергентни доклади, обясни Киселова.
Президентът има право да отправи искане към Народното събрание, последният ни разговор с него беше в сутринта на 9 май по повод Деня на победата и Деня на Европа, разкри още председателят на НС.


Коментари (0)