Китайското министерство на външните работи отрича, че Пекин доставя оръжие на която и да е от страните в руско-украинската война. Китайската народна република обвини НАТО в разпространяване на дезинформация. Това съобщава Reuters.
Отбелязва се, че генералният секретар на НАТО Марк Рюте, преди срещата с световни лидери на върха на Алианса в Хага, е заявил, че Китай подкрепя военните усилия във войната между Русия и Украйна.
„Като се има предвид дългосрочната заплаха от страна на Руската федерация, както и масовото нарастване на военната мощ в Китай и фактът, че Северна Корея, Китай и Иран подкрепят военните усилия в Украйна, наистина е важно да харчим повече. Затова това ще бъде въпрос номер едно в дневния ред днес“, заяви Рюте.
Говорителят на китайското външно министерство Го Цзякуън нарече думите на генералния секретар на НАТО „клевета“. По неговите думи, съответният персонал на Алианса изопачава информацията за разширяването на военните способности на Пекин.
По-рано президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Китай доставя на Русия барут и артилерия. Според него това се потвърждава от украинското разузнаване и Службата за сигурност на Украйна.
Също така Зеленски съобщи, че китайски представители участват в производството на определени видове оръжие на територията на Русия.


Коментари (0)