Външният министър на Китай Цин Ган призова Киев и Москва да възобновят мирните преговори "възможно най-скоро", а украинската страна заяви, че в разговора с Пекин е повдигнат и въпросът за териториалната цялост на Украйна, съобщи АФП.
Пекин "се надява, че всички страни ще запазят спокойствие, ще проявят сдържаност, ще възобновят мирните преговори възможно най-скоро и ще се върнат на пътя на политическото уреждане", заяви Цин Ган в телефонен разговор с украинския си колега Дмитро Кулеба.
Разговорът беше първият официален разговор между двамата, откакто китайският външен министър встъпи в длъжност през декември.
"Китай е загрижен, че кризата може да ескалира и да излезе извън контрол", заяви Цин. "Китай се надява Украйна и Русия да запазят надеждата за диалог и преговори", добави той.
Китай е критикуван от западните страни, че не е осъдил инвазията на Москва срещу сувернна Украйна. През миналия месец Пекин категорично отрече, че обмисля доставки на оръжие в подкрепа на войната с Русия - такива подозрения бяха изразени от САЩ.
Кулеба обобщи разговора на министрите в Туитър, като заяви, че той е включвал обсъждане на "значението на принципа на териториалната цялост", без да дава подробности.
Кулеба заяви, че при разговора си с Цин е подчертал значението на предложенията на украинския президент Володимир Зеленски за прекратяване на агресията и възстановяване на справедливия мир в Украйна. Планът на Зеленски включва пълно изтегляне на руските войски от Украйна, включително от Крим. /БГНЕС
Още от Свят
В САЩ настояват Европа да продължи да купува американско оръжие
на 25 март държавният секретар Марко Рубио е информирал външните министри на Литва, Латвия и Естония, че САЩ искат да продължат да участват в отбранителните поръчки на страните от ЕС
Киев: САЩ трябва да преминат към стратегия, при която на Русия се нанася „глобално поражение“
Подоляк смята, че САЩ трябва да оказват натиск върху РФ и по военен път – удари по територията на Русия „от съвсем друго ниво“, повече ракетна техника за Украйна, разузнавателни данни и т.н.
Белият дом проучва колко ще струва на САЩ контролът над Гренландия
Анализът на разходите се основава на това „дали гренландците ще гласуват и ще го подкрепят“