Според китайското правителство "Чингис хан" не е Чингис хан
Френски музей отложи за 2024 г. изложба за монголския владетел Чингис хан след опит за цензура от китайското правителство. Историческият музей в Нант обяви, че "в името на човешките, научните и етичните ценности предпочита да се откаже от експозицията, отколкото да пренаписва историята".
Изложбата за Чингис Хан се организира съвместно с китайски музей. Китайските власти обаче държат в нея да не се употребяват определени думи, включително "Чингис хан", "империя" и "монголска". Пекин настоял да има последната дума и за това какво пише в брошурите, табелките на експонатите и картите.
Случаят привлече вниманието, тъй като е елемент от засилваща се дискриминация на етническите монголци, които обитават северната китайска провинция Вътрешна Монголия. В началото на септември там имаше напрежение покрай реформа в училищата, която налага повече уроци по мандарин и по-малко по майчин език и родна история. С годините етническият състав на провинцията се подмени и днес най-голямата група са ханските китайци, а монголците са едва 17% от населението.
(източник: Сега)
Още от Арт Фактор
В Черни Вит ще се проведе 7-ми Национален и 45-ти общински фолклорен събор „От Тимок до Вита“
Културното събитие се провежда под надслов "Празник на народното творчество", като идеята е да се представи фолклора на с. Черни Вит
Почина легендата на кънтри музиката Доли Партън
Кариерата ѝ продължи повече от шест десетилетия, продадени са над 100 милиона нейни звукозаписи
„Памет за утре“: Спрете процедурата за присъждане награда на името на „Никола Вапцаров“ – не е бил само поет, а и терорист
Отвореното писмо е адресирано до министъра на културата и други държавни институции, настояват за пълна обществена и историческа обосновка за избора на спорната личност като патрон на държавна награда