8 Януари, 2025

Китайски пристанища затварят за танкери от руския „сенчест флот“

Китайски пристанища затварят за танкери от руския „сенчест флот“

Снимка: pixabay.com

Пристанищен оператор Shandong Port Group, който взе това решение, контролира основните пристанища на източното крайбрежие

Китайският пристанищен оператор Shandong Port Group затвори пристанищата си за танкери от руския „сенчест флот“, които са под санкции на САЩ. Това съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници сред петролни търговци.

Shandong Port Group контролира основните пристанища на източното крайбрежие на Китай, включително Циндао, Жичжао и Яньтай, които са ключови терминали за внос на санкционирания петрол.

Провинция Шандунь е основен маршрут за внос на петрол от Русия, Венецуела и Иран. През изминалата година провинцията е внесла около 17% от общия петрол, доставен в Китай. Според Reuters, в Шандунь се намират множество независими рафинерии, които са сред най-големите вносители на петрол от тези държави.

По думите на търговците, забраната ще увеличи разходите за транспорт на руски петрол за независимите рафинерии в Шандунь. Ефектът обаче засега ще бъде ограничен, тъй като забраната засяга само танкерите от „сенчестия флот“, попаднали под санкции на САЩ. За съжаление, голяма част от този флот все още успява да избегне санкциите.

Главният анализатор на Lloyd's List Intelligence Мишел Визе Бокман заявява, че активният сенчест флот, който транспортира петрол от Иран, Русия и Венецуела, наброява около 669 танкера. От тях само между 250 и 300 са превозвали руски петрол. Освен това, руският „Совкомфлот“ също транспортира руски петрол със собствени танкери.

Между октомври и декември Министерството на финансите на САЩ е наложило санкции на 35 танкера от сенчестия флот. „Совкомфлот“ пък попада под санкциите на САЩ в началото на 2024 г.

Източници на Reuters съобщават, че администрацията на Байдън планира да наложи санкции на още над 100 танкера, превозващи руски петрол.
Контекст на санкциите:

Според анализатори, ограничението на цената на руския петрол от 60 долара за барел е било ефективно само в началото. Впоследствие Русия заобикаля тези ограничения чрез сенчестия флот. Bloomberg коментира, че Западът трябва сериозно да затегне санкциите, за да постигне желания ефект.

Санкциите срещу Русия се оказват толкова фрагментарни и неефективни, че дори ЕС продължава да плаща на Русия милиарди за газ и петрол. В областта на ядрената енергетика зависимостта на Европа от Русия е още по-осезаема.

Превод: faktor.bg

Сподели:
Зеленски отговори на Тръмп: Не ни виждат в НАТО,  това е една от причините, поради които сме във война

Зеленски отговори на Тръмп: Не ни виждат в НАТО, това е една от причините, поради които сме във война

Президентът на Украйна отбеляза, че държавите, които са членове на Алианса, не воюват

Биографът на Мъск: Той има психични проблеми, става опасен за Америка

Биографът на Мъск: Той има психични проблеми, става опасен за Америка

Според него действащата администрация трябва да прекрати всички договори с милиардера, да заведе дела за блокиране на неговата инициатива DOGE, да започне нови разследвания

САЩ атакуваха оръжейни складове на хутите в Йемен

САЩ атакуваха оръжейни складове на хутите в Йемен

Съоръженията се били използвани „за извършване на нападения срещу военни кораби и търговски съдове на САЩ в южната част на Червено море и Аденския залив“