5 Февруари, 2026

Китайски танкер е поразен от ракета на хутите

Китайски танкер е поразен от ракета на хутите

Снимката е илюстративна

Танкерът Huang Pu е подал сигнал за бедствие, но не е поискал помощ

Китайски петролен танкер е бил атакуван край Йемен с балистични ракети, изстреляни от бунтовниците хути, съобщиха американските военни, цитирани АФП.

Плаващият под панамски флаг, притежаван и управляван от Китай, танкер Huang Pu е подал сигнал за бедствие, но не е поискал помощ, заяви Централното командване на САЩ (CENTCOM) в социалната мрежа X.

Не се съобщава за жертви. Плавателният съд е възобновил курса си.

Подкрепяните от Иран бунтовници, които контролират по-голямата част от крайбрежието на Червено море в Йемен, нанесоха десетки удари с ракети и дронове по корабоплаването през последните четири месеца - действия, които според тях са в знак на солидарност с палестинците в Газа.

CENTCOM и Центърът за морските търговски операции на Обединеното кралство UKMTO заявиха, че на борда на кораба е избухнал пожар, но той е бил потушен в рамките на 30 минути.

По-късно уебсайтът за проследяване Marinetraffic показа, че корабът е излязъл от Червено море в Аденския залив и се е насочил към следващото си пристанище, което според агенцията за морска сигурност "Амбри" е Ню Мангалор в Индия.

Хутите са изстреляли четири противокорабни балистични ракети в Червено море близо до Huang Pu, преди петата да порази кораба.

"Хутите са атакували MV Huang, въпреки че преди това са заявили, че няма да нападат китайски кораби", се казва в съобщението на CENTCOM.

Според "Амбри" "регистрационните данни на танкера, включително името и оператора, са били променени през февруари 2024 г.".

Той е бил регистриран през 2019 г. от британската фирма Union Maritime Ltd., а друг плавателен съд, свързан със същата фирма, преди това е бил обект на атака от страна на хутите.

Бунтовниците се заканиха да атакуват израелски, британски и американски кораби, както и плавателни съдове, насочващи се към израелски пристанища, нарушавайки трафика по жизненоважния търговски маршрут.

Съединените щати, които ръководят международната коалиция, предназначена да защитава корабоплаването в Червено море, нанасят удари по цели на хутите в Йемен от средата на януари.

CENTCOM съобщи, че след нападението срещу Huang Pu американските сили са унищожили шест безпилотни летателни апарата, изстреляни от хутите. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

ВСУ поразиха полигона за изстрелване на „Орешник“

ВСУ поразиха полигона за изстрелване на „Орешник“

За ударите бяха използвани украински оръжия с далечен обсег, по-специално FP-5 „Фламинго“

Макрон настоява ЕС да ускори плана за "европейска независимост"

Макрон настоява ЕС да ускори плана за "европейска независимост"

„Голямата опасност пред нас е инерцията да се изгуби, както се случи преди година след епизода в Овалния кабинет“

Иран разположи нова ракета с обсег 2000 км, пуска в експлоатация подземен ракетен град

Иран разположи нова ракета с обсег 2000 км, пуска в експлоатация подземен ракетен град

Техеран обяви значителна промяна във военния си подход - премина към политика за нанасяне на първи удар