Дългоочакваната от България покана за стартиране на официални преговори за членство в авторитетната "Организация за икономическо сътрудничество и развитие" (по-известна като "клуба на богатите") вече е факт, съобщава Медиапул.бг. През нощта срещу сряда ОИСР обяви, че отваря разговорите за присъединяване с 6-те кандидат-членки - Аржентина, Бразилия, България, Хърватия, Перу и Румъния. За пръв път България официално изяви желание за членство в международната организация през 2007 г., а добър сигнал бе получен по време на годишната среща на Съвета на ОИСР в Париж през есента на 2021 г.
В момента в организацията членуват 38 държави, които са предимно страни с високи доходи, много висок индекс на човешко развитие и се считат за развити държави.
Поканата към България идва след години преговори и дипломатически усилия. Това бе сред основните външнополитически приоритети на страната през последните години, а предишното редовно правителство финансира дори специален план за целта. ОИСР изтъква, че кандидатурите на 6-те държави са внимателно проучени и е оценен техният напредък в последните години.
Оттук нататък всяка от държавите трябва да препотвърди желанието си за членство, както и готовността си да се придържа към ценностите на организацията за свобода, демокрация, върховенство на закона, закрила на правата на човека, както и към отворена, конкурентоспособна прозрачна пазарна икономика.
Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман коментира, че държавите-кандидатки могат да ползват процеса за извършването на допълнителни реформи за доброто на техните народи.
Добрата новина за България в социалните мрежи коментира служебният вицепремиер Атанас Пеканов, който заяви, че е изключително щастлив от поканата.
Оттук нататък предстои България да отговори на поканата на ОИСР и след това да бъде изготвена и приета от Съвета на организацията индивидуална пътна карта, която ще изясни условията и сроковете в предприсъединителния процес. Той ще включва задълбочена оценка от около 20 технически комитета, които трябва да изяснят дали държавите-кандидатски спазват стандартите, политиките и практиките на ОИСР.
Ще има нужда от редица законодателни промени и реформи, особено в сферата на търговията и инвестициите, държавното управление, борбата с корупцията, ефективната защита на околната среда и действията срещу климатичните промени.
Няма краен срок за завършване на преговорния процес. Резултатът и графикът за това ще зависят от съответната държава и нейната способност да отговори на стандартите на ОИСР.
След като техническите комитети направят прегледите си, крайното решение за приемане на страната в ОИСР трябва да бъде взето с единодушие на всички държави членки в Съвета на ОИСР.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит