27 Ноември, 2024

Кметът на Ловеч Корнелия Маринова: Готови сме за предсрочен парламентарен вот, между общините и държавата има огромен дефицит

Кметът на Ловеч Корнелия Маринова: Готови сме за предсрочен парламентарен вот, между общините и държавата има огромен дефицит

Корнелия Маринова

Кметствата не са включени в актуализацията на бюджета, къде останаха обещаните 500 млн. лв.?

„Ние сме готови за избори. Смятам че и хората смятат, че това е по-добрият начин от безпринципните коалиции. Отказите (на ПП и на БСП да участват в консултациите на „Дондуков“ 2 – б. на ред.) са неуважение към институцията „президент“. Това е един много лош знак към гражданите. По подобен начин не се възпитава институционално отношение у хората , а те вече станаха чувствителни на тази тема и не гледат с добро око на онези политици, които не уважават институциите“. Това заяви кметът на Ловеч Корнелия Маринова пред Евроком

„При срещите ми като кмет, а и като политическо лице с гражданите, мога да кажа, че темата с хартиените бюлетини определено ги вълнува, защото много хора са лишени от възможността да гласуват. Особено по-възрастните не се чувстват достатъчно сигурни и уверени в това, че мога да се справят с машината, което беше изтъквано като една много сериозна причина за намаляване на активността при последните три парламентарни вота“, каза още кметът на Ловеч. 

„Между общините и държавата се усеща един огромен дефицит, който беше споделен на среща на министър-председателя и с част от екипа му с Националното сдружение на общините. Това, че всички кметове се обединихме около факта, че не се зачита гласът на местната власт от правителството, се чу много ясно. Промяната в закона за електронните услуги на практика дава по-широки възможности за общините. В Ловеч имаме 130 електронни услуги и различни начини за разплащане, в това число и чрез виртуален посттерминал. Използваме услугите на ДА „Електронно управление“, което да ни улесни при обслужване на гражданите. Това е пътят, защото на общините непрекъснато се възлагат нови функции и персоналът, с който разполага един кмет, е недостатъчен“, категорична е Маринова. 

„Един от основните проблеми в актуализацията на бюджета е, че отсъстват общините. Ние сме с огромни очаквания по отношение на компенсирането на повишените разходи за електроенергия и липсата въобще на компенсация за потреблението на газ. Има около 20 общини, които се отопляват на газ, а това включва училища, детски градини и ясли, социални услуги, както и публичните сгради. Правителството тълкуваше публичната сфера като производствен потребител. За частните домове бяха предвидени средства, но не и за общинските дейности, което е абсолютна несправедливост. На практика за октомври, ноември и декември община Ловеч плати близо милион за електроенергия и за газ, при положение, че дори електроенергията беше частично компенсирана тогава. В актуализацията на бюджета липсват тези 500 млн. лв., които бяха обещани за инфраструктура. Тук прави чест на МРРБ, защото Гроздан Караджов беше единственият министър, който стоеше до нас и разбираше проблемите на хората. Освен това, в тези безплатни детски градини се отпускат по 650 лв. на дете. От община Ловеч гласувахме допълнително по 200 лева, за да бъде качествена услугата. Освен това с галопиращата инфлация не сме сигурни дали и тези средства ще са достатъчни и дали няма в някой последващ момент общината да се събере, а да гласува нови средства“, каза още градоначалникът на Ловеч. 

„Денцентрализация трябва да има и мисля, че това е справедливият начин, защото хората създават един продукт на територията на съответната община. Централизираното разходване на средства от Данък общ доход, който постъпва в държавния бюджет, мисля, че е несправедливо. Особено в кризите, в които се намираме днес, наличието на подобен ресурс на място щеше да ни даде глътка въздух и възможност да решаваме текущи въпроси да реагираме на динамичната ситуация и на трудностите. Управляващите реагират с общи приказки. По отношение на демографията основна вина има небалансираното регионално развитие. Преди 4-5 десетилетия се говореше за урбанизацията и за това как трябва да отидем в големия град, за да се реализираме. Създадоха се процеси, чиито плодове берем и днес. Преимущественото финансиране на няколко големи градове и липсата на средства за по-малките населени места трябва да се преразгледа. В Ловеч имаме 28 социални услуги които развиваме и слава Богу получаваме европейска помощ. С останалите кметове се стараем да сме в непрекъснат контакт с хората по места и да реагираме на всеки случай. Когато се говори за окрупняване на общините, трябва да помислим как една община като Ловеч, която е 945 кв. кв. площ, да окрупним с още някоя друга община и да се получи една огромна територия. Нали хората трябва да бъдат обгрижвани?“, коментира Корнелия Маринова. 

„Има предложение в общината за именуване на площада пред Художествената галерия в Ловеч на свещено-иконом Кръстю Никифоров (поп Кръстю – б. на ред.). Определено това събужда противоречия в града. Имаше положително решение на общински съвет, не беше спазена процедурата, след което я атакувах в съда, който отмени решението и в момента се организира обществено обсъждане. Съжалявам, че това се случва в навечерието на рождението на Васил Левски, но трябва да се извървят всички административни стъпки. Това е тема, която не интересува само моите съграждани, а и всички българи. Нека гражданите да кажат, а аз ще се съобразя с тях“, каза още Корнелия Маринова. 
Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."