"Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до работна сила в държави извън ЕС и се оказва, че не могат да ги задържат."
Това заяви в интервю за БНР Атанаска Тодорова, експерт в отдел "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ.
"За 2024 г. повече от 40% от чужденците с разрешение да работят у нас напускат България преди третия месец и отиват в Западна Европа. Изследване на КНСБ показва, че това, което работодателите им предоставят - условията на труд, жилищно настаняване и доходи, не позволяват на лицата да живеят достатъчно добре." - посочи експертът.
Тя съобщи, че за 2024 г. за работа в България са издадени близо 36 000 разрешения на хора от 79 държави. Това е с 10 000 повече в сравнение с 2023 г., като най-много са работниците от Турция - над 8000, Узбекистан – 8000, Киргизстан – 5000, Непал - 4500, Молдова - около 1300. Всички те са получили достъп до пазара на труда в България за пребиваване и работа.
Най-много са в секторите хотелиерство и ресторантьорство, строителство, в IT сектора, колцентровете, преработващия бизнес. Най-малко са в горското и в рибното стопанство.
Тодорова коментира нуждата на работодателите у нас от работна ръка:
"Потребностите на работодателите не отговаря на реалността. Изследване на Агенцията по заетостта показва, че нуждите на работодателите са за 261 926 работници и специалисти. Въпреки че искат висококвалифицирани специалисти, статистиката показва, че назначават нискоквалифицирани и дори такива без средно образование." - поясни експертът на КНСБ.
За 2024 г. "синя карта" – за високо квалифицирани работници, са получили само 800 души, което е твърде малко за претенциите на работодателите.
"А за 2024 г. има освобождаване на персонала от технологичния сектор, може би заради навлизане на ИИ или оттегляне на бизнеса от България", коментира Атанаска Тодорова.
Още от България
Европрокуратурата временно отстрани от длъжност прокурор Теодора Георгиева
Българският европрокурор изпрати писмена позиция, в която обвърза проверката срещу нея с разследване за евентуални злоупотреби с обществена поръчка за газохранилището в Чирен, обвиняем е бившият служебен енергиен министър Владимир Малинов
АЕЦ "Козлодуй": Да използваме оборудване от "Белене" е сложно и времеемко
Вече три години централата има проблем с един от парогенераторите на шести блок и затова се наложи проверка доколко същите съоръжения, предназначени за втората атомна, могат да се използват в "Козлодуй"
ПП-ДБ: Лидерът на "Ново начало" в момента е във фокуса на Европейската прокуратура
Според депутатите на промяната Делян Пеевски противопоставя европейската на българската Прокуратура