Разговорът за размера на данъците отдавна е належащ, но е неудобен за политиците, заяви пред бТВ президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той посочи, че синдикатът подкрепя идеята на финансовия министър Росица Велкова за еднократно събиране на данък "Свръхпечалба".
Президентът на КНСБ определи шансовете за редовен кабинет като 50 на 50, но подчерта, че той е необходим поради няколко причини. Той не изключи предложения от Бойко Борисов вариант служебното правителство да стане редовно. "За да стане това факт, трябва да е подкрепено от останалите партии и коалиции. Отдавна твърдим, че редовен кабинет е нужен, дори и да е с кратък хоризонт. Има крещящи въпроси. Като бюджета. Беше грешка, че той се удължи, вместо да бъде внесен нов. След него важният въпрос е предоговарянето на ПВУ в частта за 40% намаляване на емисиите и предоговарянето в този сектор, например декарбонизацията", уточни той и подчерта, че бюджетът трябва да бъде приет "час по-скоро".
Пламен Димитров посочи още, че мерките за таван на надценките са позитивни, но няма да повлияят на пазара като цяло. "Да сложиш таван на надценките на 17 стоки от малката кошница има една-единствена цел: да дадеш социални цени на тези, които не могат да си позволят другите цени. Това би трябвало да се чака като резултат, а не влияние върху пазара и намаление на цените", обясни той.
![КНСБ подкрепя идеята на Росица Велкова за еднократно събиране на данък "Свръхпечалба"](/static/downloads/uploads/Images_3/P/plamen_dimitrov87.jpg)
Пламен Димитров
Редовен кабинет е нужен, дори и да е с кратък хоризонт, заяви Пламен Димитров
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.