16 Януари, 2026

Коалиционно правителство или нови избори - за какво ще се разберат управляващите

Коалиционно правителство или нови избори - за какво ще се разберат управляващите

Развръзката ще стане ясна до дни

Българското правителство, начело с Николай Денков, трябва да подаде оставка на 6 март. На 8 март трябва да стане ясно какво ще е новото правителство или ще се готвим за нови предсрочни парламентарни избори.

До 6 март ПП-ДБ трябва да са направили анализ на работата на министрите. Те вече предложиха на политическите си партньори Меморандум за управление, който беше отхвърлен от ГЕРБ-СДС и от вицепремиера Мария Габриел, което обтегна отношенията между партньорите. Препъни камъкът се оказа позицията външен министър, която според Мемурандума е записана за Николай Денков.

"За мен външната политика се базира на националните интереси и приоритети. България трябва да говори в един глас", категорична бе Габриел, отговаряйки на заявките на ПП-ДБ външната политика да бъде на два гласа, така че всяка политическа сила да има представителство във външните среди.

ГЕРБ-СДС изготвиха коалиционно споразумение, което ще бъде представено на партията на 5-ти март. На 6-ти март споразумениет отива при ПП-ДБ. На 8-и се очаква да получат ясно решение от тях. При положителен отговор управлението продължава и то ще се нарича коалиция.

Ако всичко това не се случи, парламентът ще гласува оставката на кабинета "Денков" и тогава ще има предсрочни парламентарни избори, които ще се проведат на 9 юни, заедно с европейските.

Според премиера Николай Денков, процесът върви нормално засега. От ПП-ДБ очакват предложението от страна на ГЕРБ.
Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".