Това, което не виждаме в България, е някаква цялостна идея. Виждаме по-скоро странните движения с цел завоюване на някакъв бонус, изходна позиция, но като че ли нямаме някакво цялостно виждане върху това какво да се прави, къде отиваме, как ще отиваме нататък и какво точно правим. Това констатира в интервю за „Фокус“ социологът от „Медиана“ Кольо Колев.
„Съответно виждаме любопитни ходове. Примерно Корнелия Нинова атакува Радев чрез служебния кабинет, някаква двойнствена такава позиция. Мая Манолова също и тя воюва в някакъв ред на мисли по линия на антиваксърските настроения срещу зеления сертификат. Другите партии също до голяма степен или се ослушват, или пък не искат да взимат отношения, разчитат на някакъв бонус от антиковидистите. Това нещо съчетано с позициите по отношение на инфлационния натиск и скока на енергоносителите, където се дават странни оферти също от различните физически формации. Едва ли не някакъв такъв призив: а бе, спрете Земята, искам да сляза… Това е, което наблюдаваме и това е, както казах, работа на парче. В основата на всичко това според мен е до голяма степен страхът и надеждата“ оберта ситуацията в страната социологът.
Според него какво може да очакваме да се случи след 14 ноември, зависи до голяма степен от отговорите на три въпроса.
„Основното в момента е очакването, очакването за това какво ще направи „Продължаваме промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев. До голяма степен от отговора на този въпрос зависи дали ще може да се сформира въобще правителство, още повече стабилно правителство. Основните въпроси са три. Ще излязат ли хората да гласуват? Засега данните поне показват, че като че ли ще имаме по-висока изборна активност, отколкото беше на последните парламентарни избори, но ако хората не излязат да гласуват, от това ще спечелят системните партии – това са ГЕРБ и БСП. Ще се формира, ако хората не излязат да гласуват, отново едно патово положение, което до голяма степен няма да даде възможност да се сформира управление. Вторият въпрос – ще излязат ли младите хора да гласуват? Защото примерно като на изборите през месец април. Ако те излязат да гласуват, то тогава това ще ни даде съвършено различна картина. Без съмнение тогава новата формация на Кирил Петков и Асен Василев ще може да претендира, в т.ч. и за първото място, най-малко за второто и възможност да бъде мандатоносител. До голяма степен от това зависи и както казах възможността да се сформира правителство или още повече стабилно правителство. И на трето място, което не е по-малко важно, това е, ще успее ли Бойко Рашков да се пребори този път срещу купения вот. Видяхме до голяма степен ефектът от това, виждаме и стоновете, воят който се надига на традиционните търговци на гласове. Ако обаче те успеят да пробият, това ще даде много сериозно отражение върху изборите“, коментира Колев.
Социологът смята, че дали ще имаме след вота правителство, до голяма степен зависи от мъдростта и на избирателя, и на политическите формации.
„Някой, мисля, че Огнян Минчев, смята, че ако не се стигнали и този път до правителство, това ще торпилира цялата политическа система и едва ли не ще изиска като необходимо следствие някаква форма на диктатура или други такива силови форми на управление. Наистина напълно е възможно несъставянето на правителство да предизвика много сериозен трус в цялата политическа система и наистина да отврати избирателите, които да потърсят нещо друго. Така че зависи до голяма степен както от мъдростта на избирателите, дали ще гласуват и как ще гласуват, зависи и от разума на партиите, доколко и как са склонни да правят компромиси. И, разбира се, зависи както вече казах и от работата на Бойко Рашков. Дали той ще успее да тушира купения вот“, аргументира се Колев.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас