12 Март, 2026

Командир от "Азов": За ВСУ е важно да удържим Часов Яр

Командир от "Азов": За ВСУ е важно да удържим Часов Яр

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Ако продължат да напредват по този начин, това ще отнеме време и ще им донесе огромни загуби“, подчерта военният.

Руските окупатори едва ли ще предприемат директна атака срещу Константиновка, защото това няма да стане бързо. Освен това за Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) е важно да удържат Часов Яр.

Такова мнение изрази в интервю за „Громадське“ Вадим Крикун с позивна „Янки“, командир на 5-и батальон за специално предназначение на 12-а бригада на Националната гвардия „Азов“.

„Това е много сложен въпрос. Не съм сигурен, че те ще атакуват Константиновка директно, защото това е въпрос на време и ще им отнеме немалък период“, каза той.

Крикун отбеляза, че украинските военни, доколкото е било възможно и доколкото времето е позволило, са подготвили допълнителни отбранителни линии, благодарение на които успяват да задържат настъплението на врага.

„Тоест, ако продължат да напредват по този начин, това ще отнеме време и ще им донесе огромни загуби“, подчерта военният.

„Янки“ отбеляза, че ако окупаторите започнат да маневрират или атакуват флангово – откъм Покровск или Часов Яр, това вече ще бъде въпрос от стратегическо естество и ще бъде значително по-трудно.

Както обясни военният, „Часов Яр е височина, от която може ефективно да се извършва артилерийски обстрел дори по Дружковка“.

Ситуацията в Часов Яр
На 27 януари представителят на ОТГ „Луганск“, подполковник Дмитро Запорожец, съобщи, че през последната седмица окупаторите са засилили натиска върху украинските сили за отбрана в направлението на Часов Яр. В няколко участъка от канала Северски Донец те са взривили тръби, за да създадат проходи за военна техника.

А на 28 януари оперативно-стратегическата групировка „Хортица“ съобщи, че в градската зона на Часов Яр продължават боеве с руските окупанти. Срещу укрепленията на украинските сили в Часов Яр са били извършени близо 140 артилерийски обстрела.

Сподели:

Коментари (0)

Русия се жалва от учението на НАТО в Арктика, покачвало напрежението

Русия се жалва от учението на НАТО в Арктика, покачвало напрежението

Миналия месец Алиансът заяви, че е стартирал операция „Арктически страж“, за да засили присъствието си в региона –

Русия загуби спътника, който осигуряваше пропагандното излъчване на окупираните територии

Русия загуби спътника, който осигуряваше пропагандното излъчване на окупираните територии

В периода от 1 януари 2023 г. до 1 януари 2026 г. приръстът на окупираната територия е възлязъл на 7463 квадратни километра, или 1,28% от цялата територия на страната.

Украйна и Румъния започват съвместно производство на дронове, на румънска територия

Украйна и Румъния започват съвместно производство на дронове, на румънска територия

Украйна е първата в света, която ангажира международни партньори в обучението на модели с изкуствен интелект при използването на дронове, въз основа на реални данни от бойното поле