Направена проверка от Комисията по досиетата за агенти на ДС в кандидат-депутатските листи на партиите, допуснати до участие в предстоящите парламентарни избори, показва, че "Демократична България" е единствената политическа формация от тези, за които прогнозите на социолозите са, че ще влязат в следващия парламента, която няма в листите си сътрудници на комунистическата Държавна сигурност.
Класацията се води от БСП с 15 агенти, следвана от ДПС и коалицията Воля/НФСБ с по 8. В партията на Каракачанов са осветени 7 лица, в "Има такъв народ" - 3-ма, в "Изправи се!Мутри вън!" - 2-ма и в ГЕРБ/СДС – един.
Общо 84 агенти или служители на тоталитарната Държавна сигурност са сложили в листите си партиите и коалициите, които участват в парламентарните избори на 4 април, по информация на Комисията, която е проверила за агентурно минало 2620 души. Останалите 3342 кандидати за народни представители в листите не подлежат на проверка, тъй като са твърде млади, за да са работили за Държавна сигурност - родени след юни 1973 г., а тоталитарната служба беше закрита през 1991 г.
Сред кандидат-депутатите с досие има доста, чието агентурно минало отдавна не е тайна, като това на лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, преминалият от левицата при войводите международник Боян Чуков, депутата от БСП Таско Ерменков, журналиста Велизар Енчев, енергийния експерт на "Има такъв народ" Иван Хиновски, депутата Рамадан Аталай от ДПС и др.
Резултатите от проверката на Комисията може да видите ТУК.
Още от Петък 13
Вигилантизмът при убийството на Георги Кузев от Кричим - поредният провал на институциите
Когато държавата отстъпи място на личната преценка, границата между „граждански отряди" и престъпна група се оказва несъщесвуваща
Чии интереси ще защити правителството на Радев – на гражданите или на събрата от масонска ложа „Слънце Ориент“
Решението за съдбата на Пловдивския панаир вече е в ръцете на финансовия министър Гълъб Донев, а действията му са тест дали „Прогресивна България“ ще води битка с олигархията
От Калининград до Шпицберген: Пет сценария за евентуален руски удар срещу НАТО
Експерти от Атлантическия съвет предупреждават, че въпреки огромните загуби във войната срещу Украйна Русия не се е отказала от конфронтацията със Запада