Комисията по досиетата ще представи изложбата „Десталинизацията дилемата на едно противоречиво десетилетие (1953-1964).
Тя представя промените, които настъпват в комунистическа България след смъртта на съветския диктатор Йосиф Сталин.
Годините след смъртта на Сталин през 1953 г. са свързани с реалните надежди на мнозина за отхвърляне на съветския модел на управление, първите опити за пробив на Желязната завеса.
В България процесът тръгва плахо и до известна степен „плакатно”. Следвайки и този път съветския опит, комунистическата партия заклеймява култа към личността на Вълко Червенков, но само след няколко години, в рамките на същото това „противоречиво” десетилетие, той се преобразува в нов култ, този път към Тодор Живков.
Подбраните материали показват малко известни и неизползвани досега исторически документи.
Чрез визуално и документално представяне на събитията от 50–60-те години на ХХ век се проследяват вътрешните и международните аспекти на процеса, популярен с термина „десталинизация” не само в България, но и в страните от Източна Европа.
Изложбата е партньорски проект между Комисията по досиетата и Държавна агенция „Архиви". За първи път беше представена през 2014 г. по време на отбелязването на 25 години от началото на демократичните промени в нас, а в следващите години тя е излагана в множество градове в страната, пише desebg.com.
Официалното откриване на изложбата в София е на 19 октомври 2020 г., понеделник, от 17.30 часа в Общински културен институт Дом на културата „Красно село“, зала № 3.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.