24 Ноември, 2024

Горанов: Държавата няма намерение по никакъв начин да влиза в сделката с ЧЕЗ

Горанов: Държавата няма намерение по никакъв начин да влиза в сделката с ЧЕЗ

Владислав Горанов

Комисията за ЧЕЗ заседава без Борисов, финансовият министър отговаря на неудобни въпроси

Българската държава няма намерение по какъвто и да е било начин да участва частично или изцяло в сделката за активите на ЧЕЗ. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов на извънредната парламентарна комисия за сделката за ЧЕЗ.

Заседанието на Временната парламентарна комисия по случая ЧЕЗ започна без премиера Бойко Борисов, предаде „Фокус“. На второто заседание на комисията миналата седмица от БСП настояха лично премиерът Бойко Борисов да докладва за намеренията на държавата да участва в сделката по придобиването на активите на дружеството в България. Заседанието продължи 4 часа и беше закрито. Информация предоставиха от ДАНС, ДАР и Министерството на финансите, отсъстваха обаче председателите на службите.

На актуалните и неудобни въпроси днес ще отговаря министърът на финансите Владислав Горанов. На заседанието депутатите ще информират главният прокурор Сотир Цацаров и председателят на КЕВР Иван Иванов.

Горанов уточни, че споделя пред депутатите виждането си като финансов министър, което е съгласувано с премиера, като подчерта, че не е решение на правителството. 

Горанов обясни първоначалното намерение на държавата да участва в сделката заради многото въпроси и обществени очаквания, които са се били появили след обявяване на покупката на активите на чешката компания в България от българската фирма "Инерком" на Гинка Върбакова. Обявяване на това намерение е станало след срещата на Върбакова с премиера Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър Владислав Горанов.
Пред депутатите Горанов заяви, че винаги е изразявал своите резерви към участието на държавата. Тези негови резерви били припознати от премиера Борисов. "Обединили сме се, че участието на държавата е нецелесъобразно", каза той.

Запитан от депутати, Горанов отговори, че до момента няма официален отговор както от "Инерком", така и от "ЧЕЗ-Прага" дали чешката компания би се съгласила българската държава да участва в сделката и отново повтори, че предвид обстоятелствата (водене на арбитражно дело ЧЕЗ срещу България) не е удачно българската държава да влиза в подобна сделка.

По повод твърденията в медиите, че г-жа Върбакова е представлявала държавата в Прага, Горанов каза, че ги знае, но собственичката на "Инерком" е била поканена в Министерски съвет от премиера Борисов, вицепремиера Дончев и финансовия министър Горанов, така че инициативата е била тяхна. 
Депутати попитаха защо има разминаване между информацията на българските служби и онова листче хартия с финансиращите институции, което премиерът Борисов заведе в секретното деловодство на парламента.

Горанов заяви, че това е било работен документ, хвърчащ лист хартия, създаден навремето и доколкото той знае от зам.-министър на финансите на Чехия. Много преди изпращането му той е бил вече неактуален, каза Горанов и посъветва депутатите да разполагат с него за анализи, но да не гледат на този лист хартия на сериозно.

Сериозен е договорът между "Инерком" и ЧЕЗ-Груп, но ние нямаме достъп до него. Регулацията на частно-правни отношения е нещо, в което може да направи промяна Народното събрание, каза той.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас