Комисията за журналистическа етика осъжда опита на прокуратурата да се намесва в редакционната политика на определени издания, като определя това като намеса в свободата на медиите. В позиция, гласувана единодушно, комисията припомня, че единствено тя може да се произнася относно нарушения на Етичния кодекс на българските медии, съобщава "Дневник".
Повод за реакцията е прессъобщение на държавното обвинение от 4 август, което напомня на право на отговор и което се опитва да защити прокурор Боряна Бецова заради статия на "Свободна Европа", озаглавена "Първо, не е ябълка и, второ, не е гнила." Кой проверява записван ли е тайно Бойко Борисов", с автор Борис Митов.
В материала се припомнят факти от биографията на прокурор Бецова и данни за нейното кариерно израстване. Тя е един от тримата обвинители, които ще проверяват изтеклите записи с гласа на премиера. Въпреки неуспехите й по ключови разследвания тя израства безпроблемно в кариерата.
Прави впечатление, че реакцията на прокуратурата идва близо месец след излизането на статията от 8 юли. В позицията, която е разпространена от името на дирекция "Публична комуникация", се твърди, че "съдържанието на материала е в противоречие с професионалните стандарти за обективна и етична журналистика, посочени като основополагащи принципи на работещите в Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL)". В нея не се посочва нито едно невярно твърдение от статията в "Свободна Европа", а се дава различно обяснение за изхода на част от делата, които Бецова наблюдава.
Прокуратурата обвинява автора и в "тенденциозно отношение" спрямо един от прокурорите. Самото държавно обвинение са отказали да обявяват кои са обвинителите, които ще извършат проверката на записите. Практика на прокуратурата е да не съобщава кои са наблюдаващите прокурори по ключови казуси, както и да крие постановленията, с които те отказват да образуват разследване. За това, че Бецова е един от тримата обвинители, става известно от неин мейл до сайта "Бивол", с който се изискват аудиофайловете със записите.
В позицията на държавното обвинение се твърди, че е "допуснато нарушение на Етичния кодекс на българските медии, тъй като липсва ясно разграничаване на фактите от коментарите и предположенията". "Видно е, че публикацията е поставена в секция "Новини" на сайта на българската редакция на "Свободна Европа", а не в секция "Мнение", което би придало съвсем друго значение на материала", твърдят още от държавното обвинение.
Оттам призовават "Свободна Европа" да се придържат стриктно "към принципите на етичната журналистика, която изисква да се посочи невярното и да се съобщи вярното".
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"