Конституционният съд отказа да се занимава с административната реформа в МВР, която е в сила от началото на февруари тази година. Въпросът стигна до КС след като беше сезиран от националния омбудсман Мая Манолова.
Със свое решение от 27 юни конституционните съдии са отхвърлили искането ѝ за установяване на противоконституционност на два параграфа от измененията в Закона за МВР. Те предвиждат, че отношенията на част от служителите в системата преминаха към Закона за държавния служител, а на други по Кодекса на труда, вместо по Закона за МВР. Това трябваше да отнеме някои от привилегиите им.
На практика обаче това създаде напрежение в системата, след като служители със средно образование, които са във ведомството по трудово правоотношение, започнаха да вземат по-високи заплати от служителите с оперативни функции.
Въпросът стигна до КС след като беше сезиран от националния омбудсман Мая Манолова.
Фактор Фактор
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."