Три месеца след началото на корона-кризата в Европа стана ясно, че по-бедните държави на Стария континент „победиха” по-богатите, пише италианският вестник „Кориере дела Сера”.
В материал, озаглавен „Коронавирусът в Европа: Защо Румъния, България, Албания и Гърция са с по-малко смъртни случаи”, изданието твърди, че „по-слабите държави” имат по-малко жертви на COVID-19, тъй като са въвели по-рано строги мерки.
Румъния, България, Гърция, Албания, Унгария и Словакия имат много по-малко смъртни случаи, причинени от коронавируса, за разлика от „по-богатата част” на Европа като Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Белгия, Дания и Великобритания, пише вестникът.
„Късмет? Може би. Вероятно по-малко заразени хора са заминали за Централна и Източна Европа през ключовите седмици на януари и февруари”, се казва в материала.
Подчертава се, че според данните, някои държави били наясно с уязвимостта на своята система за здравна защита и затова не са подценили ситуацията на Испания и Италия, а решили да приложат строги правила още на ранен етап.
Вестникът дава за пример датата 15 март като „вододел” на двата подхода в Европа – източния и западния. Тогава Италия вече беше дала 1 809 жертви на COVID-19 и имаше 24 000 заразени, в Испания смъртните случаи бяха 294 и 7 988 заразени, Франция – третата от най-силно засегнатите държави, обяви 127 смъртни случая от коронавирус и 5 423 положително тествани, докато „останалата част на Европа смяташе, че е незасегната”.
Много държави в Европа мълчаливо се съмняваха, че епидемията в южната част на континента е резултата от липсата на организация в тези страни, пише в материала.
Според индекс на университета в Оксфорд, който следи реакцията на държавите по света на предизвикателството COVID-19 и ги оценява от 1 до 100, като най-високата оценка е максимално затваряне, Албания има 84 точки, Словакия – 71, Румъния – 67, Полша – 60, Унгария – 59, Гърция – 57. Ситуацията в богатите държави е по-различна: Германия има 37 точки, Франция – 50, Белгия – 53, а Великобритания – 11.
Затягането на мерките в Западна Европа настъпи в края на март – десет дни, след като стана ясно, че епидемията не е проблем само на Италия или Испания.
Вече има данни, че икономически силните европейски държави ще платят скъпо за подценяването на ситуацията, а предпазливостта на по-бедните страни ще бъде възмездена.
В материала се посочва, че според уебсайта „Worldometer”, на 1 милион души население Албания има 11 смъртни случая, а Великобритания- 536, Гърция – 16, а Белгия – 795, Словакия – 5, а Франция – 432. /БГНЕС и МИА
Свят
Кориере дела Сера: Победиха бедните европейски държави, предпазливостта им ще бъде възнаградена
Икономически силните европейски държави ще платят скъпо за подценяването на ситуацията
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства