Косовският министър на вътрешните работи Джелал Свекла заяви, че Сърбия, под влиянието на Русия, се стреми да дестабилизира Косово, като подкрепя действията на сръбското малцинство в северната част на страната, което блокира пътища и протестира от близо три седмици.
Сърбите в етнически разделения град Митровица в Северно Косово издигнаха нови барикади днес, часове след като Сърбия съобщи, че е привела армията си в най-висока степен на бойна готовност след седмици на ескалация на напрежението между Белград и Прищина.
"Именно Сърбия, под влиянието на Русия, повиши военната готовност и разпореди издигането на нови барикади, за да оправдае и защити престъпните групи, които тероризират... гражданите от сръбски произход, живеещи в Косово", се казва в изявлението на Свекла. Сърбия отрича, че се опитва да дестабилизира съседката си и твърди, че просто иска да защити своето малцинство там. Сръбският президент Александър Вучич заяви днес, че Сърбия "ще продължи да се бори за мир и да търси компромисни решения".
Късно в понеделник Белград обяви, че Косово се готви да нападне сърбите и да премахне със сила барикадите. На армията и полицията беше наредено да бъдат в най-висока степен на готовност.
От 10 декември насам сърбите в Северно Косово издигнаха множество пътни блокади в и около Косовска Митровица и влязоха в престрелки с полицията след ареста на бивш сръбски полицай, за когото се твърди, че е нападнал действащи полицаи.
Косово, в което мнозинството са албанци, обяви независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на Запада след войната от 1998-1999 г., в която НАТО се намеси, за да защити етническите албански граждани от сръбския геноцид.
Косово не е член на ООН, а пет държави от ЕС - Испания, Гърция, Румъния, Словакия и Кипър - отказват да признаят държавността на Косово.
Напрежението продължава да е високо, а пътищата в Северно Косово все още са блокирани
Русия, историческият съюзник на Сърбия, блокира членството на Косово в Организацията на обединените нации.
Около 50 000 сърби живеят в северната част на Косово и отказват да признаят правителството в Прищина и държавата. Те смятат Белград за своя столица.
Правителството на Косово заяви, че полицията има капацитет и готовност да действа, но изчаква мироопазващите сили на НАТО - KFOR, да отговорят на молбата им да премахнат барикадите.
Вучич заяви, че се водят разговори с чуждестранни дипломати за това как да се разреши ситуацията.
Сутринта в Митровица бяха паркирани камиони, които блокираха пътя, свързващ частта на града с преобладаващо сръбско население с частта с преобладаващо албанско население.
Сърбите настояват за освобождаването на арестувания офицер и имат и други искания, преди да премахнат барикадите.
Миналия месец кметове на етнически сърби в общини в северната част на Косово, както и местни съдии и около 600 полицейски служители подадоха оставки в знак на протест срещу решението на косовското правителство да замени сръбските регистрационни табели на автомобили с такива, издавани от Прищина.
Нахлуването на Русия в Украйна накара държавите от Европейския съюз да отделят повече енергия за подобряване на отношенията на блока с шестте балкански държави - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия./БГНЕС
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд