Нямаше упреци към посланик Митрофанова, която присвои на РПЦ правото да се разпорежда с храма
Множество хора се събраха на протест пред затворения храм "Св. Николай Мирликийски", известен като „руската църква“ в София. Под звуците на църковна музика прозвучаха призиви да започне подписка за отварянето ѝ, предаде БНР.
Според БНР хората са били стотици, според Дарик – десетки.
Заради протеста за около час беше блокирано движението по булевард "Цар Освободител", след което хората се разотидоха. Подобна акция се планира и за следващата неделя.
Хора в расо, които заявиха, че са свещеници, отслужиха молебен и се обявиха за отваряне на църквата. Част от присъстващите обаче се възмутиха и заявиха, че тези хора не принадлежат към никой синод.
Храмът "Св. Николай Мирликийски" затвори врати след експулсирането от България на двама свещеници, които са извършвали шпионска дейност и са застрашили националната ни сигурност и интересите на страната ни – данните за това се съдържат в доклад на ДАНС. Малко след това руската посланичка Елеонора Митрофанофа излезе с гневна реакция, а по-късно съобщи, че съдбата храма ще бъде решена от Руската православна църква.
Междувременно Русенският митрополит Наум съобщи, че храмът е собственост на Българската православна църква (БПЦ), заключването му от странични лица е недопустимо и следва Софийският митрополит веднага да се разпореди той да бъде отворен.
На протеста имаше политически лица, сред които Костадин Костадинов и Деян Николов от „Възраждане“, Волен Сидеров от „Атака“, Симеон Славчев от партия МИР.
Костадинов заяви, че е „възмутен“ и „погнусен“ заради изгонването на уличените в шпионаж свещеници.
„Няма доклад на ДАНС! Вие видели ли сте го този доклад? Защо говорите глупости!“ – избухна той, като обвини ДАНС, че „изпълнява нареждане на външни служби“ и заяви, че премиерът Денков трябва да бъде съден за държавна измяна.
Данните за противодържавна дейност обаче не идват само от ДАНС – свещениците бяха изгонени и от РСМ заради извършвана от тях шпионска дейност.
Не се чуха упреци и претенции към посланик Митрофанова, която присвои на РПЦ правото да се разпорежда с храма и да определи съдбата му.
Сред участниците в протеста беше също шоуменът и пиар Евгени Минчев.
Още от Вяра и демони
Даниил подкрепи позицията на Радев за руския патриарх, синодът - не
Според Даниил отказът на Радев да подкрепи европейските санкции е правилно решение
Даниил заговори от името на Кирил, мълчи за българския национален интерес
Българският патриарх посочи, че постъпката на премиера Румен Радев да защити руския патриарх е смела, очаква протоколна среща с новото правителствона
Радев на крака при Синода, търси подкрепа срещу европейските санкции за агент „Михайлов“
На този етап БПЦ мълчи лукаво по темата, но без съмнение 90% от митрополитите никога не са отправяли критика към режима в Москва и са ортодоксални русофили, а някои от тях и колеги на Гундяев по линия на ДС и КГБ