28 Ноември, 2024

Кой е "готвачът на Путин", замесен в американските избори?

Кой е "готвачът на Путин", замесен в американските избори?

© Associated Press

Ако искат да открият дявола в Путин, това е той - Евгений Пригожин

Около падането на Съветския съюз Евгений Пригожин излиза от затвора и отваря будка за хот-дог. А малко след това натрупал толкова рубли, че майка му едва смогвала да ги преброи – така започва историята на "готвача на Путин", който миналата седмица бе обвинен в намеса в американските избори заедно с още 12 руски граждани. Пригожин е един от най-богатите мъже в Русия, общото между които е това, че са близки на президента и често получават щедри държавни поръчки в замяна на мрачни услуги, пише в. "Ню Йорк таймс".

Според обвинението 56-годишният Пригожин контролира компанията, финансирала небезизвестната "фабрика за тролове", която подкрепяла Доналд Тръмп с фалшиви профили и лъжи в социални мрежи. Той отрича.

"Американците са много емоционални хора, виждат това, което искат да видят. Много ги уважавам. Изобщо не съм разстроен от попадането ми в този списък. Ако искат да открият дявола, добре", цитира думите му РИА "Новости".

Критици на Пригожин твърдят, че той е човекът, на когото Путин разчита за такива мисии. "Не го е страх от мръсни задачи", казва Любов Собол от Антикорупционната фондация – неправителствена организация, основана от опозиционера Алексей Навални. "Способен е да направи всичко за Путин – от това да се бори с опозицията до това да прати наемници в Сирия. Обслужва определени интереси в определени сфери и Путин му се доверява."

С какво е полезен Пригожин

През декември 2016 г. САЩ наложиха санкции на Пригожин и на двете му публично известни компании - "Конкорд мениджмънт и консултинг" и "Конкорд кетъринг", заради връзка с действията на Русия в Украйна.
Най-известното му начинание обаче е "фабриката за тролове", официално наименувана "Агенция за интернет изследвания" - макар той упорито да отрича, че има връзка с нея.

Според обвинението през 2015 и 2016 г. Пригожин често се е срещал с Михаил Бистров – генералния директор на Агенцията за интернет изследвания. Тя е била създадена през 2013 г. със задачата да пълни социалните мрежи с позитивни мнения за управлението на президента Путин и да очерня Запада. През 2015 г. "Ню Йорк таймс" ѝ посвети разследване през 2015 г., след като тя успя за кратко да предизвика паника с новина за измислен инцидент в САЩ.

"Фейсбук", "Туитър" и "Гугъл" я посочиха като основен източник на провокативни съобщения по поляризиращи общественото теми като раса, религия, контрол над оръжията, права на гей хората и др. Само във "Фейсбук" тя е публикувала 80 000 послания, стигнали до над 126 млн. американци, а миналия месец "Туитър" обяви, че ще уведоми над 677 000 души в Америка, че са си комуникирали с акаунти, създадени от "фабриката". Пригожин е отказал на "Ню Йорк таймс" да коментира, но публично отрича обвиненията в намеса в изборите през 2016 г.

Кремъл одобрява подобни проекти, без да ги организира пряко, казва пред в. "Ню Йорк таймс" Борис Вишневски, член на общинския съвет в Санкт Петербург от опозицията. "Това се прави от човек, който получава големи правителствени поръчки. Получаването им е скритият начин да се плати за услугите му."

Лукс и държавни поръчки

Семейна яхта, частен самолет, винтидж "Линкълн континентал" - такива изображения е имало в инстаграм профилите на дъщерята и сина на Пригожин, преди те да ги скрият за широката публика. Разследване на Антикорупционната фондация показа, че в семейния имот близо до Санкт Петербург има цяло баскетболно игрище и площадка за кацане на хеликоптери.

Независимият ежедневник "Деловой Петербург" сочи Пригожин като 83-ия най-богат жител на града и определя състоянието му на 11 млрд. рубли (близо 157 млн. евро), използвайки информация от публичните регистри. Според разследващия журналист Ирина Панкратова, ако бъдат включени всички собствености, които са свързани с него, той ще бъде от първите петима.

Роден през 1961 г. в тогавашния Ленинград, Пригожин става шампион по ски бягане, преди през 1981 г. да бъде осъден за грабеж, пише електронното издание "Медуза". Девет години по-късно той излиза от затвора и започва да продава хот-дог, после създава верига магазини и няколко луксозни ресторанта, в които президентът води Жак Ширак през 2001 г. и Джордж У. Буш през 2002 г., а през 2003 г. празнува там рождения си ден.

Макар да не е готвач, Пригожин се появява на тези събития и така печели прякора си. Според негово интервю пред сп. "Город 812" Путин уважава факта, че сам е създал бизнеса си, започвайки от нищото.

След основаването на "Конкорд кетъринг" Пригожин започва да получава държавни поръчки – първо за снабдяването на петербургски училища, по-късно за московски, а накрая – за голяма част от руската армия. Организира и пищни държавни тържества. Само за пет години получава от държавата договори на стойност 3.1 млрд. долара, показва разследването на Антикорупционната фондация.

По-късно той започва да набира и наемници за операции в чужбина и създава онлайн новинарски сайт с националистки позиции. А според онлайн изданието "Фонтанка" в замяна на това, че защитава петролните полета в Сирия, компаниите му получават процент от приходите.
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство