Паркетът неизменно добавя усещане за топлина и естественост към всяко помещение, като остава модерен през годините. Едно от ключовите му предимства е възможността за възстановяване чрез циклене, лакиране или третиране с масла и восък. Това го отличава от други подови настилки, като ламинирания паркет, където подобни процедури са невъзможни. За услуги като циклене на паркет, китване и двукратно лакиране на паркет, цените обикновено са около 65 лв./м².
Въпреки по-високата си начална цена, паркетът е дългосрочна инвестиция. При правилна поддръжка той може да остане в отлично състояние в продължение на десетилетия.
Един от недостатъците му е хигроскопичността — способността да абсорбира влага. Това може да доведе до набъбване и деформации, ако не се внимава. При разливане на течност върху паркета тя трябва да бъде избърсана незабавно. По време на почистване е важно кърпата да бъде добре изцедена и само леко влажна.
Механичните и естетически качества на паркета зависят до голяма степен от вида дървесина, от която е изработен. Всеки вид дървен материал има свои предимства и недостатъци, които трябва да се вземат предвид при избора.
Видове дървесина за паркет
Най-използваните дървесни видове дървесина, когато става въпрос за паркет, са дъб, бук, ясен и явор. Дъбовата дървесина се характеризира с изключителна твърдост и здравина, устойчивост на повреди. Дъбовият паркет е с най-добро съотношение на качество и цена, както и дълготрайност и експлоатационен живот. Друга причина за популярността му е естетиката. Нюансът на дъбовия паркет не "влече" нито към жълти, нито към червени цветове, не се „набива в очи“ в сравнение с други видове паркет и освен това, се отличава с красива текстура.
Буковата дървесина е друг разпространен материал за направата на масивен паркет. Буковият паркет може да съперничи на дъбовия паркет по твърдост и здравина, но буковият паркет "работи" повече, тоест по-податлив е на промени в размерите си поради температурни колебания и относителна влажност. Също така, за разлика от дъбовия паркет, буковият е с неравномерен цвят и текстура.
Яворовата дървесина е много устойчив на повреди и драскотини, но по-трудно се обработва и е по-взискателна към цикленето. Паркетът от явор е изключително твърд, той е издръжлива подова настилка в дългосрочен план и е подходящ за площи, които се използват постоянно. Паркетът от явор е светлокафяв на цвят и има фина зърнеста текстура. Под въздействието на ултравиолетовите лъчи яворът е по-склонен да променя цвета си, отколкото другите дървесни видове. Този проблем, обаче, може да бъде решен чрез използване на покритие с подходяща UV защита.
Дървесината от ясен е друг популярен избор. За разлика от дъба, ясенът е по-гъвкаво и ковко дърво, т.е. характеризира се с еластичност. Паркетът от ясен има отлични механични свойства и добра устойчивост на износване, като е подходящ и за зони с по-висока честота на използване. Придава на стаите рустикално усещане, защото има по-отчетлива структура на годишните кръгове, жилките и чеповете на дървото се виждат върху него. Следователно, не винаги е подходящ за модерен, минималистичен интериор.
Ще споменем още един вид дървесина, която се използва при производството на паркет – черешовата дървесина. Паркетът от черешово дърво се разпознава по интензивния червеникаво-кафяв нюанс с умерено изразена текстура. Но поради наситения си цвят, този тип паркет по-трудно се интегрира със съществуващите мебели и обзавеждане и не винаги е добър избор от естетична гледна точка. Важно е да се отбележи, че черешовият паркет е доста чувствителен. Това означава, че трябва да внимавате как го третирате – черешовият паркет трябва да бъде защитен от обемисти мебели, като шкафове и краката на ъглови гарнитури. Също така, масивните мебели не бива да се разместват, за да се избегнат вдлъбнатини и драскотини по черешовия паркет.
Освен споменатите дървесни видове, по-малко известни са паркетът от орех, паркет от акация, паркет от круша, паркет от кестен... Специалистите по редене на паркет ще ви дадат най-добрата препоръка за избор на паркет.
Довършителна обработка на паркета
Естетичният вид на паркета ще зависи и от неговата защита, т.е. дали става въпрос покритие с лак или масла. По този начин паркетът се предпазва от неблагоприятни влияния – става издръжлив, не толкова порьозен и задържа по-малко нечистотии.
Лакирането на паркет става по-бързо и е по- популярно у нас. То обикновено се извършва на два слоя, докато намасляването трябва да се повтори няколко пъти.
Крайният вид на лака може да бъде гланцов, матов или полуматов. Лакирането, обаче, придава на дървото "пластифициран" вид, което за мнозина е неестествено. От друга страна, с намасляването се подчертава текстурата, структурата и други естетически характеристики на паркетините. Това запазва естествения вид на дървесината.
Още от Бизнес
Енергийното министерство: ЕК не е установила нарушения по споразуменията с "Боташ"
Припоняме, че през месец октомври 2023 г. ЕК образува дело по реда на Регламент (ЕО) №1/2003 на Съвета от 16 декември 2002 година за изпълнението на правилата за конкуренция
Ключова стъпка в енергетиката: Подписан е нов договор между "Уестингхаус Електрик Къмпани" и АЕЦ "Козлодуй“
Той включва анализи на безопасността за лицензиране на нов проект на ядрени горивни касети, съвместим с проекта на горивото, което се използва в момента на блок 6 на централата
Санкциите застигнаха и "Газпромбанк", от днес е забранено разплащане с нея
Така по-трудно Кремъл ще заобикаля американските санкции и ще има възможност да финансира и оборудва своята армия