24 Ноември, 2024

Кой какъв пост ще заеме в бъдещото правителство на Доналд Тръмп?

Кой какъв пост ще заеме в бъдещото правителство на Доналд Тръмп?

Доналд Тръмп

 Любомир Мартинов, БТА  

 
Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви номинациите си за ключови държавни постове. Следващата му администрация се очертава много по-различна от първата. Той дава преимущество на смятани за лоялни хора за висшите длъжности. Първият мандат на Тръмп беше белязан от вътрешни дрязги. Сега той изглежда се е съсредоточил върху това да преустрои федералното правителство по свой образ и подобие. Някои от избраните от него кандидати могат да се сблъскат с трудни битки за утвърждаване дори при контрола на републиканците върху Сената на САЩ, отбелязва АП.

Ето кои са те до момента:

Марко Рубио (държавен секретар)

Сенаторът републиканец Марко Рубио е напът да стане първият латиноамериканец, заемащ поста държавен секретар на САЩ.

Роденият във Флорида политик е високопоставен член на комисията по външни отношения и комисията по разузнаване. 53-годишният Рубио беше може би най-твърдолинейният вариант в списъка на Тръмп за държавен секретар.

Избирането на Рубио би трябвало да донесе облекчение за партньорите на САЩ, които се опасяват, че администрацията на Тръмп може да се оттегли от световната мрежа от съюзи на страната, включително НАТО, предвид подхода "Америка на първо място" на Тръмп по отношение на външните работи, отбелязва Ройтерс.

Петдесет и три годишният Рубио е известен като "ястреб" по отношение на Китай, откровен критик на комунистическото правителство на Куба и твърд поддръжник на Израел. В миналото той се е обявявал за по-настъпателна външна политика на САЩ по отношение на американските геополитически врагове, въпреки че напоследък възгледите му се сближават повече с тези на Тръмп.

Новоизбраният президент обвинява предишните американски президенти, че са въвлекли САЩ в скъпи и безполезни войни, и настоява за по-малко интервенционистка външна политика.

АП обръща внимание на големия завой, който Рубио направи спрямо Тръмп, когото сенаторът веднъж нарече "измамник" по време на неуспешната си кампания за президентската номинация на републиканците през 2016 година. Отношенията им се подобриха значително, докато Тръмп беше в Белия дом. И докато Тръмп водеше кампания за президентския пост за трети път, Рубио приветстваше неговите предложения. Например Рубио, който преди повече от десетилетие помогна за изработването на имиграционно законодателство, включващо път към гражданство за хора, намиращи се в САЩ нелегално, сега подкрепя плана на Тръмп да използва американската армия за масови депортации.

Сузан (Сузи) Уайлс – началник на канцеларията на Белия дом

Тръмп обяви, че Сузи Уайлс, един от двамата ръководители на предизборния му щаб, ще бъде началник на неговата канцелария в Белия дом. Шейсет и седем годишната архитектка на успешната предизборна кампания на републиканците ще бъде първата жена, заемаща този пост.

Макар че спецификата на политическите ѝ възгледи е малко неясна, Уайлс има заслуга за организирането на успешна и ефикасна кампания. Поддръжниците ѝ се надяват, че тя ще вдъхне чувство за ред и дисциплина, които често липсваха по време на първия четиригодишен мандат на Тръмп, когато той смени редица хора на този пост, отбелязва Ройтерс.

Пийт Хегсет (министър на отбраната)

Тръмп избра за министър на отбраната Пийт Хегсет - водещ в телевизия "Фокс Нюз" и военен ветеран от Националната гвардия, който е служил в Ирак, Афганистан и Гуантанамо.

Твърд консерватор, който подкрепя идеята на Тръмп за "Америка на първо място", 44-годишният Хегсет настоява въоръжените сили да бъдат направени по-смъртоносни. 

Той неведнъж е критикувал кадровите политики Пентагона за назначаване на хора не според качествата им, а според расата, пола и сексуалната им ориентация. Закани се да уволни всички висши офицери, изповядващи "джендър" и "woke" политики за многообразие във въоръжените сили. Според него жените не трябва да участват в активни бойни действия, отбеляза Си Ен Ен.

Майк Уолц (съветник по националната сигурност)

Избраният за съветник на Белия дом по националната сигурност Майк Уолц е 50-годишен лоялист на Тръмп, който също така е бил полковник в Националната гвардия. Той е член на Камарата на представителите на САЩ от Флорида и участва в три стратегически комисии, които отговарят за армията, външните работи и разузнаването.

Съветникът по националната сигурност е влиятелна роля, която не изисква одобрение от Сената. Уолц ще отговаря за информирането на Тръмп по ключови въпроси, свързани с националната сигурност, и за координацията с различни агенции.

Заедно с Марко Рубио, който ще оглави американската дипломация, той ще бъде основният архитект на външната политика на президента, който обещава да сложи край на войните в Украйна и Близкия изток - без да обяснява как, посочи АФП.

Той упрекваше администрацията на Байдън за катастрофалното изтегляне от Афганистан през 2021 г. и публично похвали външнополитическите възгледи на Тръмп. Уолц критикува дейността на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион и е изразявал необходимостта САЩ да бъдат готови за потенциален конфликт в региона. Той осъжда Русия, но същевременно твърди, че Вашингтон трябва да спре да подкрепя военните усилия на Украйна.

Том Хоман (специален представител на президента по контрола на имиграцията по границите)

Избраният за президент на САЩ обяви, че Том Хоман, бивш директор на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ, ще бъде негов специален представител за ситуацията по границите или "граничен цар", както е американският политически жаргон.

Републиканецът превърна противодействието срещу незаконно пребиваващите в страната хора в централен елемент на кампанията си, като обеща масови депортации.

62-годишният Хоман заяви в понеделник, че ще даде приоритет на депортирането на имигрантите, които се намират незаконно в САЩ и представляват заплаха за безопасността и сигурността, както и на тези, които работят на работни места.

Елиз Стефаник (постоянен представител на САЩ в ООН)

Народната представителка от Републиканската партия и отявлена поддръжница на Тръмп Елиз Стефаник ще бъде посланичка на страната в ООН.

Четиридесетгодишната Стефаник е член на Конгреса от Ню Йорк и зае ръководен пост в Камарата на представителите през 2021 г., когато бе избрана да замени Лиз Чейни, която бе отстранена, защото разкритикува твърденията на Тръмп за измами на изборите през 2020 г., които той загуби от демократа Джо Байдън.

Тя ще отиде в ООН на фона на обещанията от Тръмп да сложи край на войната на Русия срещу Украйна и на войната в Близкия изток.

Мат Гейц (министър на правосъдието и главен прокурор)

Конгресменът републиканец Мат Гейц ще оглави Министерството на правосъдието и ще заеме поста главен прокурор, ако бъде утвърден догодина от Сената, където републиканците ще имат мнозинство.

"Мат ще сложи край на използването на правителството като оръжие, ще защити границите ни, ще разбие престъпните организации и ще възстанови сериозно подкопаната вяра и доверие на американците в Министерството на правосъдието", се казва в изявление на Тръмп.

Според членове на близкото обкръжение на Тръмп главният прокурор е най-важният член на администрацията след самия Тръмп и е от ключово значение за плановете му да извърши масови депортации, да помилва участниците в размириците от 6 януари и да търси възмездие срещу онези, които са го преследвали през последните четири години, отбелязва Ройтерс.

Майк Хъкаби (посланик на САЩ в Израел)

Бившият губернатор на Арканзас и баптистки пастор Майк Хъкаби, на 69 години, ще бъде посланик на САЩ в Израел, където е ходил неколкократно.

"Той обожава Израел и народа на Израел, а народът на Израел също го обожава", заяви Тръмп, който реши през 2018 г. да премести американското посолство от Тел Авив в Йерусалим.

Защитник на заселническата политика, Хъкаби заяви през 2017 г. в ефира на Си Ен Ен: "Няма такова нещо като окупиран Западен бряг. Има Юдея и Самария" - библейското име на този регион, който израелците използват.

Илон Мъск и Вивек Рамасвами (ръководители на новото Министерство за правителствена ефективност)

Милиардерът Илон Мъск ще оглави новото Министерство за правителствена ефективност, което ще има за цел да намали с 2 трилиона долара бюджета на федералното правителство. 53-годишният най-богат човек в света обеща "справедлив и хуманен" преход за федералните служители, които ще бъдат засегнати от тези драконовски съкращения.

Очаква се друг богат съюзник на Тръмп, Вивек Рамасвами, да бъде съпредседател на новата комисия, чийто акроним на английски език е DOGE.

Акронимът звучи като името на мийма с японското куче Кабосу, превърнало се в глобален феномен и емблема на dogecoin - криптовалута, първоначално създадена на шега, но на която Мъск е един от най-големите поддръжници.

Робърт Ф. Кенеди-младши (министър на здравеопазването)

Избраният президент на САЩ републиканец обяви, че ще предложи Робърт Ф. Кенеди-младши да оглави Министерството на здравеопазването, поставяйки го начело на огромна служба с внушително поле на действие: от контрола върху безопасността на лекарствата, ваксините и храните до този върху медицинските изследвания и здравноосигурителни програми като "Медикеър" (Medicare) и "Медикейд" (Medicaid).

Кенеди, бивш демократ, който се кандидатира като независим в тазгодишните президентски избори, се оттегли от надпреварата, след като се сключи сделка да подкрепи Тръмп, а в замяна да получи роля в здравната политика на правителството му. 

Тълси Габард (директорка на националното разузнаване)

Тръмп избра бившата депутатка от Демократическата партия Тълси Габард за следващ директор на националното разузнаване - влиятелен пост, чийто титуляр стои начело на шпионските агенции на страната и изпълнява ролята на главен съветник на президента по въпросите на разузнаването.

43-годишната Габард беше член на Камарата на представителите от Демократическата партия. Тя направи неуспешен опит да стане кандидатка на демократите за президент през 2020 г., а след това напусна партията през 2022 година. Тя подкрепи Тръмп през август и често участваше в предизборни прояви с него тази есен. Освен това беше обвинена, че повтаря руската пропаганда, посочва АП.

Габард, която е служила в Националната гвардия на армията повече от две десетилетия, като е била на мисии в Ирак и Кувейт, ще влезе в ролята на аутсайдер в сравнение с предшественичката си. Сегашната директорка Аврил Хейнс беше утвърдена от Сената през 2021 г. след няколко години на редица висши длъжности в областта на националната сигурност и разузнаването.

Лий Зелдън (администратор на Агенцията за защита на околната среда)

Лий Зелдън няма никакъв опит по въпросите на околната среда, но е дългогодишен поддръжник на бившия президент, отбелязва АП. 44-годишният бивш член на Камарата на представителите на САЩ от Ню Йорк написа в "Екс" : "Ще възстановим енергийното господство на САЩ, ще съживим автомобилната ни индустрия, за да върнем американските работни места, и ще направим САЩ световен лидер в областта на изкуствения интелект [...] Ще направим това, като същевременно защитим достъпа до чист въздух и вода".

Тръмп заяви, че Зелдън "ще гарантира справедливи и бързи решения за дерегулация, които ще бъдат приети по начин, който да разгърне мощта на американския бизнес, като в същото време поддържа най-високите екологични стандарти, включително най-чистите въздух и вода на планетата".

Джон Ратклиф (директор на ЦРУ)

Петдесет и девет годишният Ратклиф, бивш конгресмен и прокурор, изпълняваше длъжността директор на националното разузнаване през последната година от предишния мандат на Тръмп.

Той е смятан за твърд лоялист на Тръмп и  вероятно ще получи зелена светлина от Сената. Въпреки това по време на работата си като директор на националното разузнаване Ратклиф често противоречеше на оценките на професионалните държавни служители, което предизвика критики от страна на демократите, според които той е политизирал тази роля, отбелязва Ройтерс.

Карълайн Левит (говорителка на Белия дом)

Двадесет и седем годишната Карълайн Левит, родом от Ню Хемшър, ще стане най-младият човек, заемал някога този пост.

"Карълайн Левит свърши феноменална работа като национален прессекретар по време на моята историческа кампания и за мен е удоволствие да обявя, че тя ще бъде прессекретар на Белия дом", се казва в изявление на Тръмп. "Карълайн е умна, твърда и се е доказала като изключително ефикасен комуникатор. Имам пълно доверие, че тя ще се представи отлично на подиума и ще предава нашите послания към американския народ, докато правим Америка отново велика", добави той.

Левит бе помощник-говорителка на Белия дом в периода 2017-2021 година. 


Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства