Смъртта на олигарха Петр Келнер остави много въпросителни над бъдещето на PPF - най-голямата бизнес империя на страната, както и празнина в чешката политика. Рискът от нестабилност, създаден от това събитие - във време и без това белязано от огромна несигурност - илюстрира опасностите от олигархичната система, оформила се от рухването на комунизма и продължаваща да господства в по-голяма част от Централа и Източна Европа."
Това пише Тим Гослинг в началото на своя обширен анализ "Смъртта на Келнер: Началото на края на една ера" за изданието Balkaninsight, представено от "Дневник".
В началото авторът припомня как е започнало изграждането на икономическата и политическата власт на Келнер, оформянето на Prvni privatizacni fond (PPF) и осъзнаването, че триковете от 90-те години могат да се прилагат и в чужбина. Поради това той се насочва на изток - към Русия и Китай, докато конкурентите му опитват да правят бизнес на запад или остават в спокойните води на чешкия пазар. Разликата е, че днес гигантът PPF има близо 150 хиляди служители и присъствие в глобалните финансови услуги, телекомуникации, медии и имоти. И поради това не е лесно, но е много важно кой ще оглави групата.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца