28 Юни, 2026

Краят на Асад (и Путин)?

Снимка: Архив на Faktor.bg

Има индикации, че армията на Асад се разпада,  руските бойци и подкрепяната от Иран Хизбула, вместо да се бият за защита на диктатора, бягат

Полк. Диман Георгиев, Атлантически съвет на България

В четвъртък се появиха новини, че Асад е пристигнал спешно в Москва за среща с Путин. Докато про-Асад източници твърдяха, че визитата на арабския диктатор е свързана с обсъждане на инвестиции в реконструкцията на Сирия, опозиционни източници заявиха, че истинската причина за посещението на Асад е 

„нестабилност, която избухва в Сирия“

За разлика от „нормално“ държавно посещение, изглежда, че сирийският лидер е довел цялото си разширено семейство със себе си в Москва, където те са настанени в луксозен хотел, докато той самият се намира в Кремъл – в очакване на Путин.

Невероятно, но Путин дори не е в Москва. Вместо в столицата той е в Казахстан, а руският министър на отбраната е в Северна Корея, което потвърждава, че офанзивата на сирийските бунтовници е изненадала както Асад, така и Путин.

Все по-затънала в икономическо и военно блато, Русия наскоро беше принудена да изтегли своите военни самолети, които подкрепяха Асад в Сирия, за да ги изпрати в другата си война – в Украйна.
Въпреки това, дори и без самолетите, е поразително, че 

офанзивата на сирийските бунтовници,

 само за по-малко от 24 часа, успя да превземе втория по големина град – Алепо – с минимални сражения. 

От вчера има индикации, че армията на Асад се разпада, което подкрепя твърденията, че руските бойци и подкрепяната от Иран Хизбула, вместо да се бият за защита на Асад, бягат.
След като критична маса от войници дезертира, шансовете този феномен да стане широко разпространен нарастват. В такъв случай противниците на режима вероятно биха могли бързо да победят окаяната национална армия.
А Тръмп още не се е захванал за работа. 

 

 

Сподели:
Руснаците бягат, а ние чакаме да бъдем отново „освободени“

Руснаците бягат, а ние чакаме да бъдем отново „освободени“

Добре радев да си спомни за поговорката, според която който седи на два стола, винаги пада от тях. И колкото по-усукани са лъжите му, толкова по-болезнено е това падане

Архимандрит Никанор: В умовете и сърцата на много българи Русия е идол, който е изместил Бог, уповават се на Кремъл и Путин да им решат проблемите

Архимандрит Никанор: В умовете и сърцата на много българи Русия е идол, който е изместил Бог, уповават се на Кремъл и Путин да им решат проблемите

Руската православна църква и нейните структури по света ще носят завинаги тежестта на своето възраждане под покровителството на Сталин

Ние, българите си го избрахме, ние, българите ще платим за деянията му

Ние, българите си го избрахме, ние, българите ще платим за деянията му

РР е друг тип, той има матрица в главата си – инсталирана, пирографирана. Матрицата на промития просъветски манталитет, според която любовта към СССР, към Русия е с безусловен приоритет над обичта към България

Коментари (0)