"Няма историческо понятие славянска писменост. Буквите, на които пишем, са азбука или писменост на българския език. Ако може да се говори за някаква обща славянска писменост, това може да бъде единствено Глаголицата, сътворена от братята Кирил и Методий, но в съвремието тя отдавна е изчезнала". Това каза пред БНР Красимир Богданов, депутат от "Обединени патриоти"/ВМРО, във връзка с искането им за промяна в Кодекса на труда, с която 24 май да бъде определен като Ден на българската писменост и култура и така да отпадне определението „славянска“. Аргументът е, че по този начин кирилицата ще бъде приета като българска азбука и в Европейския съюз.
"В България има двойно отбелязване на деня на Кирил и Методий - на 11 май православната църква почита светите равноапостоли, а на 24 май е гражданският празник", обясни депутатът.
Той посочи, че кирилицата, на която пишем днес, е чисто българско творение, дело е на ученика на св. св. Кирил и Методий - св. Климент Охридски, сътворена в България по времето на царете Борис и Симеон Велики, а след това тази графична система се възприема и от други славянски православни народи.
Според него българите не трябва да страдат от предразсъдъци, налагани десетилетия, които обслужват политически доктрини, а не историческа истина:
"Ние високо трябва да кажем пред света, че ние сме автори на Кирилицата и ние сме дали на останалите славянски народи това писмо, което употребяват и досега една шеста от света".
Още от България
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.
БСП, МЕЧ и "Възраждане" намериха помежду си повече сходства, отколкото разлики
"Трябва да се преодолеят различията с ПП-ДБ"
Конституционният съд обедини в едно петте дела за касиране на изборите
До 10 януари трябва да е готова специално назначена експертиза