Красимир Вълчев
Министерството на финансите ще предложи увеличение на данъци и осигуровки и замразяване на заплати, в т. ч. на учители, университетски преподаватели, полицаи и военни, за да вмести бюджета в 3 % дефицит.
Защо се налага това?
Аз вярвам на Асен Василев, че проблеми с бюджета няма. И на Венко Събрутев вярвам,че държавната хазна е оставена в блестящо състояние. Борбата с корупцията и контрабандата през изминалите 3 години и първите 3 месеца на тази година, когато Асен Василев беше финансов министър, е препълнила бюджета и осигурила приходи за години напред.
Извън ироничния тон:
- ГЕРБ няма да подкрепи предложените мерки.
- Ако няма криза, кое налага подобни кризисни мерки? Все пак икономиката и БВП растат, а не намаляват.
- Не чухме от финансовия министър ясно да каже има ли проблем с бюджета, колко е голям и на какво се дължи. От публичните й изяви оставаме с впечатлението, че проблемът е незначителен или пък, че има задръжки да говори.
- Исторически най-ниската събираемост на акцизите, откакто има публикувана бюджетна статистика, е през първите три месеца на 2022 и на 2024 година (сравнявам само първите тримесечия на годините). Това са месеците, през които Асен Василев и Бойко Рашков управляват митниците.
- Данъчно-осигурителните приходи през последните 3 години паднаха на 28,5% от БВП при 31% средно през предходните 10 години (2012-2021г.). Данъчните облекчения, гласувани от НС, са на стойност близо 1 млрд. лева или 0,5% от БВП. Приспадам ги и изчислявам, че при равно други условия държавата събира 2% от БВП или 4 млрд. лева по-малко на година. А ни обещаваха 10 млрд. повече.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца