24 Ноември, 2024

Крайнодесните веят знамената на победата в Австрия

Крайнодесните веят знамената на победата в Австрия

Според предварителните резултати австрийските гласоподаватели са дали първата в историята си победа на крайнодясната Партия на свободата /FPO/ на парламентарните избори в неделя, което показва нарастващата подкрепа за крайнодесните партии в Европа, подхранвана от загрижеността за нивото на имиграцията.

Евроскептичната и приятелски настроена към Русия FPO месеци наред водеше в проучванията на общественото мнение пред управляващата консервативна Австрийска народна партия (OVP) на канцлера Карл Нехамер в кампания, доминирана от дебат за имиграцията и тревогите за икономиката.

Водена от 55-годишния Херберт Кикъл, FPO спечели 28,8 % от гласовете, изпреварвайки OVP с 26,3 % и лявоцентристките социалдемократи с 21,1 %, според прогнозата, базирана на почти целия вот, направена от социологическата агенция Foresight за телевизионния оператор ORF, което е малко по-голяма победа, отколкото показваха окончателните проучвания.

„Влязохме в австрийската история, защото за първи път Партията на свободата е номер 1 на парламентарни избори и трябва да се замислите колко далеч сме стигнали“, каза Кикъл след рекордно доброто представяне на партията, което дойде седем десетилетия след основаването ѝ през 50-те години на миналия век под ръководството на бивш нацистки депутат.

Партията работи за смекчаване на имиджа си и за разширяване на обхвата си, но Кикъл продължава да бъде провокативна и поляризираща фигура, крайно недолюбвана от останалите партийни лидери, които веднага се обединиха и отхвърлиха идеята за създаване на коалиция с него.

Ако Кикъл не успее да убеди друга партия да се съюзи с него, това би могло да сложи край на надеждите на FPO за съставяне на правителство и да отвори вратата за коалиция от по-умерени партии.

Единствено ППВ е дала индикации, че би могла да работи с Партията на справедливостта и развитието, но е изключила възможността за сътрудничество с Кикъл, който не е дал никакъв знак, че би могъл да се оттегли, за да остави някой друг да поеме управлението.

Победата на Кикъл беше приветствана от твърдо десните партии в цяла Европа, където крайната десница постигна успехи в страни като Нидерландия, Франция и Германия. Тази нарастваща подкрепа може да увеличи риска от разделение в Европейския съюз по ключови политически въпроси като защитата на Украйна от Русия.

Според анализатори, независимо дали Кикъл ще завладее канцлерството, Австрия вече се намира в неизвестна територия.

„Това, разбира се, е важен момент“, казва политическият анализатор Томас Хофер. „Това е повратна точка във Втората република“, добави той, визирайки следвоенната история на Австрия.

Катрин Щайнер-Хаймерле, професор по политически науки в Университета за приложни науки в Каринтия, заяви, че ако Кикъл наистина успее да стане канцлер, ролята на Австрия в Европейския съюз ще бъде „значително по-различна“.

„Кикъл често е казвал, че (унгарският министър-председател) Виктор Орбан е модел за подражание за него и той ще застане до него“.

Кикъл, който тази година сключи съюз с Орбан, се противопоставя на предоставянето на помощ на Украйна и иска оттегляне на санкциите срещу Русия, като твърди, че те вредят повече на Австрия, отколкото на Москва.

В неделя Кикъл заяви, че е готов да разговаря с всички партии за съставяне на коалиция, а президентът Александър Ван дер Белен, който контролира съставянето на правителства, призова партиите да намерят общ език в преговорите през следващите седмици.

Ван дер Белен, бивш лидер на Зелените, изрази резерви към FPO заради критиките ѝ към ЕС и неуспеха ѝ да осъди нахлуването на Русия в Украйна.

Късно в неделя няколко десетки протестиращи срещу FPO се събраха пред предизборните тържества на партията, като един от тях държеше плакат с надпис „Кикъл е нацист“, докато полицията ги държеше на разстояние.

Критичната към исляма FPO иска да спре предоставянето на убежище и да изгради „крепост Австрия“, която да не позволява на мигрантите да влизат в страната.

„На някои от тези хора се дава всичко, което искат и от което се нуждаят, и те се възползват от това“, каза Марсел Щрелко, 44-годишен складов работник, който гласува за FPO заради това, че според него Австрия не успява да интегрира бежанците.

През уикенда партията се сблъска с нови противоречия относно миналото си, когато видеоклип, публикуван от вестник Der Standard, показа членове на партията, присъстващи на погребение, на което се пее популярна сред нацистите от SS песен.

Еврейска студентска група във Виена подаде жалба срещу членове на FPO, обвинявайки ги в нарушаване на антинацистките закони.

Някои от лидерите на FPO изразиха съжаление за инцидента, преди да излязат резултатите от изборите. | БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства